Gaziantep yöresel el sanatları
The Local handcroft of Gaziantep
- Tez No: 109338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZİANTEP YÖRESEL EL SANATLARI Ümmühan AKSOY Danışman: Yrd. Doc. Dr. Hüseyin YURTTAŞ 2001 - Sayfa: VIII+275 ( Çizim: 35+ Resim: 191) Jüri : Yrd. Doc. Dr. Hüseyin YURTTAŞ : Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU Günümüzde Gaziantep'te görülen el sanatları arasında; Kutnu Kumaş dokumacılığı, Aba dokumacılığı, Şal Kumaşı dokumacılığı, kilim dokumacılığı, Antep işi işlemeciliği, bakır işlemeciliği yemenicilik ve sedefçilik bulunmaktadır. Bakır işlemeciliği, yemenicilik ve sedefçilik dışında kalan el sanatları bu çalışmamızın konusunu oluşturmuştur. Günümüz Kutnu Kumaş dokumacılığı ve Antep işi işlemeciliği Türkiye'de, başka bir bölge de görülmemektedir. Aba dokumacılığı ve Şal Kumaşı dokumacılığı ise yakın çevrede; Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa gibi bazı illerimizde devam ettirilmektedir. Gaziantep dokumalarında kullanılan ipliklerin boyaları önceden tabiattan elde edilirken, bugün kimyasal yollarla elde edilmektedir. Buna rağmen, motif özellikleri bakımından diğer yörelerde olduğu gibi geleneksel çizgileri yansıtır durumdadır. Devam eden bu el sanatları Türk dokuma ve işleme sanatı içerisinde renk zenginliği, motif özellikleri ve teknik bakımdan özel ve farklı bir yere sahiptir. Gaziantep el sanatlarının; yeterince tanıtılmaması, yeni kullanım alanlarının oluşturulmaması, maddi yetersizlikler ve mesleği devam ettiren ustaların imkansızlıkları en önemli sorunlardandır. Bu sorunların giderilmesine çalışmak ve ulusal kültürümüzün önemli unsurlarından olan el sanatlarımızı yeni kuşaklara aktarmak hepimizin görevi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE LOCAL HANDCRAFT OF GAZİANTEP ÜmmühanAKSOY Supervisor: Yrd Doc. Dr. Hüseyin YURTTAŞ 2001 - Page: Vffl+275 ( Drawing: 35, Photo:191) Jury: Yrd Doc. Dr. Hüseyin YURTTAŞ : Prof Dr. Hamza GÜNDO?DU :.ûûc...bc..NAeJnr>ne.l...ja^05M^OOGLÜ Today Silk Weaving, Woolen Cloth Weaving, Shawl Cloth Weaving, Rug Weaving, Antep Hand Works, Copper Works, Yemencilik and Mother of Pearl Embossing exist among the handcrafts that is seen in Gaziantep. The handcrafts that is except from Copper Works, Yemencilik, Mother of Pearl Embossing constitute the subjects of our work. Today Silk Weaving, and Antep Hand Works is not seen an other region in Turkey. Woolen Cloth Weaving and Shawl Cloth Weaving maintain close region in our some cities as Kahramanmaraş, Hatay, Şanlıurfa. Before the paint of rope that is used in Gaziantep was got natural way, now it is get chemical way. In spite of this from the motif property point of view it still reflects the traditional line as the other region. This handcrafts that going on has a special and different place from the rich colour motif property and techniques point of view in Turkish weaving and handcrafts. Not to promote, not to constitute new usage area, economical sufficiency and impossibility of masters that maintains profession are the most important problem of Gaziantep handcrafts. To solve these problems and to transfer the handcrafts that is one of the most important part of our national culture to the new generation should be duty of all of us.