Ovidius'un 'Dönüşümler''indeki mitolojik anlatımların derlenmesi
The compilation of mythological tellings in the 'metamorphoses' of Ovidius
  1. Tez No: 109340
  2. Yazar: ŞEHNAZ ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Açık adı Publius Ovidius Naso olan Ovidius (İ.Ö.43-İ.S.17) yalnız Roma'nın değil, çağdaş Batı şiirinin de en güçlü, verimli ve eskimez kaynaklarından biridir. Ovidius, Romalı olmasına karşın, Anadolu'ya da gelmiş bir süre burada yaşamıştır. Bu yüzden onun şiirlerinde Anadolu-Grek-Roma ilkçağının öykülerini, söylencelerini, gönül oyunlarının izlerini kolayca bulabilmek mümkündür. Şair Grek mitoslarını kullanarak şiirsel bir dille meydana getirdiği“Dönüşümler”adlı bu yapıtında, Homeros'un eserlerinden daha ayrıntılı bir çalışma oluşturmuştur. Çalışmamızdan da anlaşılacağı üzere, Ovidius'un“Dönüşümler”adlı eserini, ele alarak buradaki Grek mitoslarını, yeniden düzenlenmiş bir anlatılar bütünü haline getirmeyi amaç edindik.
Özet (Çeviri)
Publius Ovidius Naso (B.C.43-17.A.D), shortly Ovidius is one of the most powerful, fruitful and perpetual sources of not only Romen era but also contemporary western poem. Being a native citizen of Rome, Ovidius visited Anatolia and lived there for some time. For this reason, it is quite possible to find the traces of the stories, tellings and love affairs of Anatolian Greek; Roman era. The famous poet complied a more detailed work than that of Homeros, by using Greek Mythos with a lyric tongue in Metamorphoses. As seen in our study, by using the Metamorphoses of Ovidius we aimed at preparing a compilation of Greek Mythos.