Two English travellers who come to Anatolia in the 19 th and zath centuries and their impressions on Anatolia Turks and Islam
19. ve20. yüzyılda Anadoluya gelen iki ingiliz seyyahın Anadolu, Türkler ve İslam hakkındaki izlenimleri
  1. Tez No: 109342
  2. Yazar: KAAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YAVUZ KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Geography, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 19. VE 20. YY.'DA ANADOLU'YA GELEN İKİ İNGİLİZ SEYYAHIN ANADOLU, TÜRKLER VE İSLAM HAKKINDAKİ İZLENİMLERİ Kaan GÜNEY Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA 2001 - Sayfa 101 Jüri: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA Yrd. Doç. Dr. Melih KARAKUZU Yrd. Doç. Dr. M. Başak UYSAL Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bir İngiliz subayı ve seyyahı olan Fred Burnaby ile ilgilidir. F. Burnaby dindar bir İngilizdi. Anadolu'nun yanı sıra bir çok farklı ülkelere seyahatlerde bulundu. Anadolu'ya gelmesindeki en önemli sebep ise, buradaki Hristiyanların Türkler tarafından kazığa geçirildiğini duymuş olmasıydı. Bu nedenle, bu söylentilerin doğru olup olmadığını görmek için Anadolu'ya gitmeye karar verdi. Burnaby'nin Anadolu, Türkler, İslam ve diğer motiflerle ilgili görüşlerine ilk bölümde genişçe yer verilmiştir. İkinci bölümde ise diğer bir İngiliz seyyah, Sir John Mandeville yer almaktadır. Mandeville de, tutucu bir Hristiyandı. O da Anadolu'nun yanı sıra çok fazla ülkeye seyahat etmişti. Onun ilk ve tek amacı Hristiyanların kutsal toprak dedikleri Kudüs'e gidip orayı ziyaret etmekti. Oraya giderken, aynı zamanda Asya havzasından da geçti ve Anadolu, Türkler ve İslamiyet hakkında görüşler beyan etti. Onun Müslümanlar, azınlıklar ve diğer unsurlarla ilgili fikirleri de ikinci bölümde kısaca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.A. THESIS TWO ENGLISH TRAVELLERS WHO CAME TO ANATOLIA IN THE 19th AND 20th CENTURIES AND THEIR IMPRESSIONS ON ANATOLIA, TURKS AND ISLAM Kaan GUNEY Supervisor: Asst. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA 2001 - Page 101 Jury: Asst. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA Asst. Prof. Dr. Melih KARAKUZU Asst. Prof. Dr. M. Başak UYSAL This study is divided into two parts. The first part is on Fred Burnaby who was an English officer and traveller. Burnaby was a religious Englishman. He travelled to many different countries beside Asia Minor. The main reason for his coming to Anatolia was that he heard some news about the Christians who were impaled by the Turks in Anatolia and then he decided to make a travel there to determine whether those rumors were true or not. His opinions about Anatolia, Turks and Islam and some other points such as climate, accommodation, route are tackled in the first part. In the second part, another traveller, Sir John Mandeville takes place. Mandeville was an English knight. He was also a conservative Christian. He travelled to many countries as well as Anatolia. His first aim was to go and visit the Christian Holy Land, which is in Jerusalem. While going there, he also passed Asia Minor and wrote about Anatolia, Turks and Islam, too. His other ideas on Muslims, minorities and other elements are also dealt with briefly in the second chapter.