15. yüzyıldan günümüze güney Azerbaycan aşık şiirinde vatan, millet (halk) ve azadlık (bağımsızlık) konuları
Homeland nation and independence in south Azerbaijan bard poetry since 15 th century
- Tez No: 109355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAFKASYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ 15. YÜZYILDAN GÜNÜMÜZE GÜNEY AZERBAYCAN ÂŞIK ŞÜRİNDE VATAN, MİLLET (HALK) VE AZADLIK (BAĞIMSIZLIK) KONULARI HamzaKOLUKISA Danışman: Yard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI 2001-Sayfa: W+108 JürirYard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI Yard. Doç. Dr. Turhan KAYA Yard. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ 15. yüzyıldan günümüze kadar devam eden Güney Azerbaycan âşık şiirinde ele alınan vatan, millet ve bağımsızlık konularım ihtiva eden çalışma, üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, Türklerin vatan anlayışının, Güney Azerbaycan âşık şiirine yansıması ele alınmıştır. İkinci bölümde, Güney Azerbaycan âşık şiiri geleneğinde, Türklerin millet anlayışının, izleri ve etkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Güney Azerbaycan âşıklarının bağımsızlık anlayışı ve bu anlayışın âşık şiirine yansıması ele alınmıştır. Güney Azerbaycan Türkleri'nin vatan, millet ve bağımsızlık anlayışları, bilinen ilk yazılı kaynaklardan günümüze kadar gelebilen eserlerden örnekler alınarak dikkatlere sunulmuştur. Bütün bunlarla Güney Azerbaycan Türkleri'nin diğer Türk boylarında olduğu gibi vatan, millet ve bağımsızlık konularına olan hassasiyetleri ve bağlılıkları gözler önüne konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonuna araştırmamıza temel teşkil eden ve faydalanılan eserlerden oluşan bir kaynakça konulmuştur. Ayrıca Güney Azerbaycan Türkçesi'nde kullanılan fakat Türkiye Türkçesi'nde kullanılmayan veya farklı anlamlarda kullanılan kelimelerden oluşan küçük bir sözlük eklenmiştir. *c. YttoMCÖCRirriM KURDU) MiOTMimsvoN muta*
Özet (Çeviri)
ABSRACT MASTER THESIS HOMELAND, NATION AND INDEPENDENCE İN SOUTH AZERBAIJAN BARD POETRY SİNCE 15 TH CENTURY HamzaKOLUKISA Supervisor: Yard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI 2001-Page: Vn+108 Jury: Yard. Doç. Dr. Ali KAFKASYALI Yard. Doç. Dr. Turhan KAYA Yard. Doç. Dr. Muhsine BÖREKÇİ The present study is concerned with the concepts of nation, motherlond and independence as handled in the Southern Azerbaijan bard poetry that has ever continued since the 15 th century. The study consist of three main chapters. The first chopter is intended to handle the reflection of Turk understanding of motherland on the Southern Azerbaijan bard poetry. The second chopter deals with the influence and traces of Turk understanding of nation on the traditional Southern Azerbaijan bard poetry. The third chapter, however, tackles the Southern Azerbaijan bards understanding of and keenness on independense as reflected in their poems. The way the Southern Azerbaijan Turks esteem the concepts of nation, motherland and independense is presented with the examples from the sources that have been known up to now, including the earliest ones. All these examles explictly show the hign sensitivity and sincene addiction of the Southern Azerbaijan Turk, as the other Turkish tribes, to those subjects and volues. The study has a bibliographical part at the end, including the works that have been primorily used for the study at hand. Morever, a short dictinory is attached to give the words that are used in the Southern Azerbaijan Turkish but not in today's Turkish or used to stand for different meanings.