Türkiye'de eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümlerinde öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre ana çalgı keman eğitiminde karşılaşılan sorunların incelenmesi
In The opinions of the student and the teachers at the education faculties, the departments of the fine arts training in Turkey
  1. Tez No: 109364
  2. Yazar: GÖKALP PARASIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. GÜRSAN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE, EĞİTİM FAKÜLTELERİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİNDE ÖĞRETİM ELEMANİ VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNE GÖRE ANA ÇALGI KEMAN EĞİTİMİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLARIN İNCELENMESİ Gökalp PARASIZ Danışman: Yrd.Doç.Dr. A. Gürsan SARAÇ 2001: Sayfa: $1 Jüri:Yrd.Doç.Dr. A.Gürsan SARAÇ :Prof.Dr. Babek KURBANOV :Doç.Dr. Ilgar İMAMVERDİYEV Bu araştırma Türkiye'de, Eğitim Fakültelerini Güzel Sanatlar Eğitim Bölümlerinde Öğretim Elemanı ve Öğrencileri Görüşlerine Göre Keman Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlara ilişkin ortak görüş ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda, öğretim elemanları ve öğrencilerin keman eğitimi ile ilgili temel konulardaki anlayış ve yaklaşımlar, gösterdikleri ilgi ve tutumlar, ders içi ve ders dışı etkinlikler araştırılmış ve değerlendirilmiştir. Araştırmada genel olarak var olan durumun saptanması amacıyla“Betimsel Yöntem”kullanılmış, veriler öğretim elemanları ve 4.sınıf ana çalgı keman öğrencilerine göre uygulanan anketler sonucu elde edilmiştir. Bu araştırmada, öğretim elemanı ve öğrenci, görüşlerine göre keman eğitiminde karşılaşılan sorunların incelenmesi konusunda elde edilen verilere dayalı olarak, Türkiye'de Eğitim Fakülteleri Güzel Sanat Eğitimi Bölümleri Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında yaylı çalgı eğitiminin bir boyutu olan keman eğitiminin“Orta Düzeye Yakın”ve“Orta Düzeyde”olduğu sonucuna varılmış, karşılaşılan bu sorunların“Büyük Ölçüde”nasıl çözüleceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS IN THE OPINIONS OF THE STUDENTS AND THE TEACHERS AT THE EDUCATION FACULTIES, THE DEPARTMENTS OF THE FINE ARTS TRAINING IN TURKEY Gökalp PARASIZ SupervisonAssist. Prof.Dr. A.Gürsan SARAÇ 2001 -Page: 83 Jury: Assistant Prof.Dr. A.Gürsan SARAÇ : Prof.Dr. Babek KURBANOV :Doç.Dr. Ilgar İMAMVERDİYEV This study has been done to determine the opinions of the students and the teachers at the Education Faculties and the departments of the Fine Arts Training in Turkey about the problems which are faced during the violin training. In this context, the students comprehension and approaches in the basic subjects concerned with the violin training; their interest and attitude; the activities during the lesson and after the lesson concerned with the violin training have been studied and evaluated. In the study,“descriptive method”has bee used to determine the situation which is present in general and the data has been gotten as a result of the surveys which were carried out on the students at the 4th class and the teachers. In this study, in the direction of the students and the teachers, based on the data gotten about the study of the problems faced during the violin training, it has been concluded that the violin training which is a dimension of the stringed music instrument at the Education Faculties, the departments of the Fine Arts, the departments of Music Training in Turkey is at the middle level and nearly at the middle level and it has been suggested how these problems which are faced should be solved to the large extent.