Farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okulları 3. sınıf öğrencilerinin matematik dersi kümeler ve doğal sayılar ünitelerinin hedeflerine ulaşma düzeyi
Differend socio-economic primary school third year student's reaching the target level in mathematics lesson on the units; sets and natural numbers
- Tez No: 109363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FARKLI SOSYO-EKONOMİK ÇEVRE İLKÖĞRETİM OKULLARI 3.SDSHF ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİK DERSİ KÜMELER VE DOĞAL SAYILAR ÜNİTELERİNİN HEDEFLERİNE ULAŞMA DÜZEYİ Sadık EKEN Danışman: Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA 2001-SAYFA:83 Jüri:Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA Yrd.Doç.Dr.H.Ömer BEYDOĞAN Yrd.Doç.Dr.Fikret KILIÇ Bu araştırmada,halen uygulanmakta olan İlköğretim 3. sınıf Matematik Programının kümeler ünitesine ait 1 hedef ve bu hedefe ilişkin 6 davranış,doğal sayılar ünitesine ait 4 hedef ve bu hedeflere ilişkin 21 davranışın ulaşılabilirliği çahşılmıştır.Çahşmada 2000-2001 öğretim yılında örnekleme dahil edilen farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarından üst düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okulu olarak 3 ayrı okuldan 3 şube,80 öğrenci,orta düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okulu olarak 4 ayrı okuldan 4 şube, 121 öğrenci, alt düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okulu olarak 5 ayrı okuldan 5 şube,135 öğrenci örnekleme dahil edilmiş ve toplam olarak 335 öğrenci üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmada ön test-son test deseni uygulanmış,elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi, varyans analizi gibi istatistiki tekniklerden yararlanılmıştır. Ünitelerin bilgi ve kavrama düzeyindeki hedef-davranışlannm gerçekleşme düzeyi olarak; üst düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarındaki öğrencilerin gerek ön test, gerekse son test uygulama sonuçlan dikkate alındığında orta ve alt düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarında okumakta olan öğrencilere nazaran daha iyi durumda oldukları, öğretime başlamadan önce gruplar arasında bulunan farklılıkların öğretim sürecinin tamamlanması neticesinde daha da arttığı, diğer taraftan orta ve alt düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okulları arasında da orta düzey okullar lehine farklılıkların bulunduğu görülmüştür.Programın ele alınan hedef davranışlarının işleyişinin üst düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarından alt düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okullarına doğru azaldığı yani programın hedef-davramşlanmn farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarında farklı düzeyde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS DIFFERENT SOCIO-ECONOMIC PRIMARY SCHOOL THIRD YEAR STUDENT'S REACHING THE TARGET LEVEL IN MATHEMATICS LESSON ON THE UNITS; SETS and NATURAL NUMBERS. Sadık EKEN Supervisor:Assist.Prof.Dr.ŞerafettinKARAKAYA 2001 -PAGES: 83 Jury: Assist.Prof.Dr.Şerafettin KARAKAYA Assist.Prof.Dr.H.Ömer BEYDOGAN Assist.prof.Dr.Fikret KILIÇ This study is intended to determine the applicability of the current curriculum of mathematics program of the third year of primary schools tried to search if 1 target 1 and 6 behaviours related with sets and 4 targets and 21 behaviours related with natural numbers. This study has covered a total of 335 students from three different schools in 2000- 2001 schooling year. Of these students,80 were from the higher socio-economic class and from three different schools and three different classes, 121 students from average socio economic class; they were from four different classes and four different schools and 135 students from lower socio economic class; they were from five different classes and five different schools. Pre-test and post-test design was used in the research and the techniques such as“t”testjVariance analysis,standart deviation and simple avarage were used in the evaluation of the data. It has been found that,with regard to the realisation of the aimed - behaviours at unit study level,students from high socio-economic level were better than the students from the avarage and lower socio economic level in pre-test ant post-test applications. The pre school difference among the socio-economic level groups has increased more after the teaching, and there were also several differences between the avarage-level and the lower-level students.lt has also been found that the aims of the program have been realized more from the higher socio-economic level class than from the avarage or lower socio economic class. T.CYÜKSKÖCRHtMWJWBlŞ DOKÜMANTASYON MERKC2I