Klasik Türk ebru sanatı ve kompozisyon
Classical Turkish ebru art and compositon
  1. Tez No: 109365
  2. Yazar: AHMET SOBACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KLASİK TÜRK EBRU SANATI VE KOMPOZİSYON Ahmet SOBACI Danışman: Yard.Doç Mehmet KAVUKÇU 2001 -Sayfa: 56 Jüri : Yard.Doç. Mehmet KAVUKÇU Yard. Doç. Erol KILIÇ Yard. Doç. Ömür KOÇ Klasik Türk Ebru Sanatı, kendine özgü malzeme ve uygulama özelliğine sahiptir. Ebru sanatında kullanılan bütün malzeme ve araçlar ebruzen tarafından hazırlanır. Boyaların tamamı tabiattan doğal metodla elde edilir. Suyun yoğunlaşmasını sağlayan kitre tabiattan elde edilen bitkisel esaslı bir ana malzemedir. Boyaların kitre üzerine açılmasını sağlayan doğal asit de hayvanın (sığır) safra kesesindeki Öd' dür. Bunların dışında kullanılan bütün araç gereçlerde sanatçısı tarafından hazırlanır. Ebru sanatı hazırlığı, yapımı aşamalarında bir çok disiplini, prensibi bünyesinde barındırır. Prensiplerinden birinin dahi ihlali eserin hatalı olmasına, hatta başarısız olmasına sebep olur. Özellikle; tarih boyunca yapılan Ebrular belirli isimlerle isimlendirilmiştir. İsimleri ile anılan ebru çeşitlerinin yapım aşamaları ve metodları başarılı bir eser için çok büyük önem arz eder. Prensipleri ve doğru yapım metodları ile yapılan her Ebru başlı başına orijinal bir eserdir. Hiçbir başarı tesadüfle oluşmaz. Bir disiplin, bir metod gerektirir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS CLASSICAL TURKISH EBRU ART AND COMPOSITION Ahmet SOBACI SUPERVISOR: Yard.Doç. Mehmet KAVUKÇU 2001-Page-56 Jury: Yard. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yard. Doç. Erol KILIÇ Yard. Doç. Ömür KOÇ Classical Turkish Ebru Art has its own typical materials and features of application all the materials and documants, used for Ebru art, one used by the artist called“Ebruzen”These Special materials are prepared by the Ebruzen. All the paints for Ebru art have been haunted derived from the nature q-ith the help of a natural method. For example the ticner to dense the water is a main material that is obtained from the mature and orginated from the plant genuise. The natural acid to spread the paint on the water ( the natural acid to allow the paint to spread on the water) is a natural acid derived from inside of animals. All the other materials are prepared and nedied bay the Ebruzen himself or herself. The preparation prodution of Ebru art includes many important principles and rules. The absence of one of these principles and rules makes the artist to be unsucessfull. All the historical Ebrus have been called, same special names. The method and producing process of Ebrus, having their own and special names are wery. important for a succesfull marbling art Every Ebru which produced having the necessary principles, rules and methods is on original work of art. There is no success to be obtained bay chance. It is necessary to have a method and principles.