Heykel sanatında mum yoketme tekniği
The Technique disappearing the wax insculpture
- Tez No: 109366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HEYKEL SANATI'NDA MUM YOKETME TEKNİĞİ Nihat Sezer SABAHAT Danışman : Yard. Doç. Ömür KOÇ 2001 -SAYFA: Jüri: Yard. Doç. Ömür KOÇ Modelaj tekniği heykel sanatının birçok safhasında olduğu gibi mum yoketme tekniğinde de kullanılmaktadır. Heykeltraş yapıtını kil veya modelaj mumu ile modle ettikten sonra, alçı kalıp tekniğinden yararlanarak modelin negatif kalıbını oluşturur. Negatif kalıplar mumla modle edilip içi maçalanarak pozitif model konumuna getirilir. Elde edilen pozitif modeller ahşap kasalar içinde şamotlu çamurla kalıplanarak,sökülen negatif alçı kalıp yerine 1000 derece ısıya dayanıklı yeni bir dış kalıp elde edilmektedir. Blok halindeki bu kalıplar fırınlarda 1000 derece ısı ile pişirilerek içindeki mum model eritilip, yerine maden eritme potalarında 1100 derecede eritilen bronz madeni eriyiği dökülür. Dış kalıpları kırılan bu model kalıp içinden pozitif olarak çıkan bronz yapıt hem ekonomik olması hemde zamana karşı direnci ile heykeltraşların yapıtlarında çok sık kullandığı teknik olarak bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE TECHNIQUE DISAPPEARİNGTHE WAX IN SCULPTURE Nihat Sezer SABAHAT Supervisor : Yard. Doç. ömür KOÇ 2001 -SAYFA: Jury: Yard. Doç. Ömür KOÇ As is used in many phases of the sculture the technique of disappearing the wax.After scultor modules his statues with clay and the modelage wax,he forms the negative moduls of the model using technique of plaster mould. The negative moulds are put into positive models form by moduling and by spading the inner section Anew external moult resistant up to 1000 C heat is obtained instead of the unstitched negative plasters mould through moulding the positive models with mud in wooden cases. These moulds in nlocks are baked up to 1000 C instead in kilns and the wax model in it is melted.and instead the bronze metal solution melted at 1100 C in metal melting pots is poured into them. The bronze work obtained positivel from this model mould,the external moulds of which have been broken is known to be a freguertly-used technique by the scultors as its being both economical and durable in time. IXSKUMAWTASYON MESIKSI&