İlköğretim düzeyinde okul ve ailenin demokratik davranışlar kazandırmadaki etkisi
The Effects of schools and families on the primary school students in the process of gaining democratic behaviours
  1. Tez No: 109394
  2. Yazar: RÜŞTÜ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ KINCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ İLKÖĞRETİM DÜZEYİNDE OKUL VE AİLENİN DEMOKRATİK DAVRANIŞLAR KAZANDIRMADAKİ ETKİSİ Rüştü YEŞİL Danışman: Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL 2001 - SAYFA: 212+VIII Jüri: Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL Jüri: Prof Dr. Muhittin AŞKIN Jüri: Prof. Dr. Hayati DOĞANAY Jüri: Prof. Dr. Necmettin TOZLU Jüri: Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Bu araştırmanın temel amacı, okul ve aile ortamlarını demokrasi eğitimine uygunluğu yönüyle değerlendirmek ve ilköğretim öğrencilerinin demokratik davranışlar kazanmalarında bu iki kurumun etkilerini belirlemektir. Tarama modelinde yapılan bu araştırmada öncelikle kuramsal temeller irdelenmiştir. Daha sonra, literatürden yararlanarak, okul ve aile ortamı ile öğrenci davranışlarının demokratikliğini belirlemek üzere üç farklı anket geliştirilmiştir. Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayım ve sınırlılıkları belirtilmiştir, ikinci bölüm kuramsal temellere ayrılmıştır. Bu amaçla; insan haklan, demokrasi, okul ve aile ortamlarının demokrasi eğitimi açısından önemi ve ortamsal özellikler irdelenmiştir. Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemine ayrılmış; evren ve örneklem, veri toplama ve analiz teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırma sonunda ulaşılan bulgular tablolar halinde özetlenmiş; SPSS (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)'ten yararlanarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde başlıca; frekans ve yüzde dağılımları ile x2 (Chi Square) ve Kendall's Tau-b korelasyon testi kullanılmıştır. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlan belirtilip, okul ve aileyi demokrasi eğitiminde daha etkin kılmak için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE EFFECTS OF SCHOOLS AND FAMILIES ON THE PRIMARY SCHOOL STUDENTS IN THE PROCESS OF GAINING DEMOCRATIC BEHAVIOURS Rüştü YEŞİL Supervisor: Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL 2001 - PAGE: 212+VIII Jury: Prof Dr. Remzi Y. KINCAL Jury: Prof Dr. Muhittin AŞKIN Jury: Prof. Dr. Hayati DO?ANAY Jury: Prof. Dr. Necmettin TOZLU Jury: Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ The main goal of this research was to evaluate democratics of school's and family's environments and describe the effects of schools and families on the primary school students in the process of gaining democratic behaviours. The research was based on descriptive model. First, the conceptual context of the research was constructed and then questionnaire was developed in order to collect the necessary data. For this aim, related literatures on the subject were studied. The research was divided into five chapters. In the first chapter, the problem, goals, importances, assumptions and constraints of the research were described. The conceptual base of the research was examined in the second chapter. Third chapter explained the research methodology, which describes the population, sample, and the process of the research. In the fourth chapter, the collected data were analysed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows. This process included different statistical techniques like frequency distribution, percentage, Chi-square, Kendall's Tau-b tests. In the last chapter, conclusions of the research were drawn from the data analyses and the conceptual base.