İlköğretim dördüncü sınıf öğretmenlerinin matematiğe karşı tutumlarının öğrencilerin matematik başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 109400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İLKÖĞRETİM 4. SINIF ÖĞRETMENLERİNİN, MATEMATİK TUTUMLARININ, ÖĞRENCİLERİN MATEMATİK BAŞARILARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Bülent ALCI Danışman: Y. Doç. Dr. Hasan ŞEKER 2001, 64 Sayfa Jüri : Y.Doç.Dr. H. Ömer BEYDOĞAN Y.Doç.Dr. Muhsine BÖREKÇİ Y. Doç. Dr. Hasan ŞEKER Araştımada, ilköğretim 4. Sımf öğretmenlerinin matematiğe karşı tutumlarının, öğrencilerin matematik başarıları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada survey yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ili sınırlan içindeki, 17 ilköğretim okulunda görevli 20 öğretmen ve bu öğretmenlerin toplam 689 öğrencisi katılmıştır. Datalar, Aşkar(1986) tarafından hazırlanan (araştırmacı tarafından öğretmenlere uyarlanan) matematik tutum ölçeği ve Erden(1999) tarafından hazırlanan matematik basan testi aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde parametriktestlerden“t”testi kullanılmıştır. Araştırmada, matematik tutumlan yüksek ilköğretim 4. Sımf öğretmenlerinin, öğrencilerinin matematik başanlan; matematik tutumlan düşük olan öğretmenlerin, öğrencilerinin basanlarından daha yüksek çıkmıştır. Bu iki grubun basanIV ortalamaları arasında; tutumlan yüksek olan öğretmenlerin öğrencilerinin lehine anlamlı farklılıklar görülmektedir. Matematik tutumlan düşük olan öğretmenlerin, kız öğrencilerinin matematik başarılan ile erkek öğrencilerin matematik başanlan arasında ise; erkek öğrenciler lehine anlamlı farklılıklar görülmektedir. Matematik tutumlan yüksek olan öğretmenlerin, kız ve erkek öğrencilerin başanlan arasında anlamlı farklılıklar çıkmamıştır. Ancak kız öğrencilerin basanlarının erkek öğrencilerinin başansından daha yüksek olduğu görülmektedir. Aynca cinsiyete göre yapılan toplam ayrımda da kız ve erkek öğrencilerin matematik başanlan arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Fakat erkek öğrencilerin matematik başansmın, kız öğrencilerin basanlarından daha yüksek çıktığı görülmüştür. İlköğretim 4. sınıf öğretoemerinin matematiğe karşı yüksek tutumlannm öğrenci başansını olumlu yönde etkilediğini; düşük tutumlanmn ise öğrenci başanlanm olumsuz yönde etkilediği söylenebilir. Aynca ilköğretim 4. Sınıftaki kız öğrencilerin matematik basanlarının erkeklere göre, öğretmenlerin matematiğe karşı olumlu ve olumsuz tutumlanndan daha fazla etkilendikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT ON STUDENT SUCCESS, OF PRIMARY SCHOOL'S FOURTH CLASS TEACHERS' ATTITUDE TO MATHEMATICS. Bülent ALCI Supervisor: Y. Doç. Dr. Hasan ŞEKER 2001, Page 64 Jury: Assis. Prof.Dr. H.Ömer BEYDO?AN Assis.Prof.Dr. Muhsine BÖREKÇİ Assis.Prof.Dr. Hasan ŞEKER This study, investigates the effect on student success, of primary school's fourth class teachers' attitude to mathematics. Survey method has been used in the study. The camples contain 20 teachers from 17 primary schools in Istanbul, and their 689 students. The data were collected through Aşkar's mathematics attitude scale (adapted to teachers by the researcher) and Erden's (1999) success test on mathematics.“t”parametric test have utilized in the analysis of data. The findings reveal that, the mathematics success of students who were educated by the fourt class teachers,who had positive attitude towards mathemattics is higher that, the mathematics successof the students who were educated by the teachers who had negative attitude towards mathematics.VI Through, the average of this two groups success points; an expressive Difference was observed in javor of the students who were educated by the teachers with positive attitude. Between the famele and male students of the teachers who have negative attitude towards mathematics, an expressive difference was observed in javor of the male students. The rate of success wasn't found to be different between success of the male and female students of the theachers who had positive attitude towards mathematics, but it was found that female students' success was higher than male's. Furthermore, the final seperation on sexuality reveals that, there wasn't an exprensive difference, between the mathematics success of female and male students. But, on the whole, male students' success on mathematics was found higher than the female's. Primary school fourth class teachers positive attitude towards mathematics was seen to positively affect the student success on the other hand the teachers negative attitude towards mathematics was seen to negatively affect the student success. Also, primary school fourth class female students' mathematics success, is deeply affected by the positive and negative attitude of their teachers, in comparison with male students. VIM Til YÜKSEKÖCRITİM KMM|W tSÎSSSStasyo« nana*