Sulu çözeltiden chitosan ve mcm-chitosan ile bazı boyarmaddelerin adsorpsiyonunun kinetik ve termodinamik olarak incelenmesi
The Investigation as kinetical and thermodynamical of adsorption of some dyestuffs by chitosan and mcm-chitosan from aqueous solution
- Tez No: 109402
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, sulu çözeltiden chitosan ile bazı boyarmaddelerin (oranj II, kristal viyole, reaktif mavisi 5) ve ideal adsorplanan olarak kabul edilen p-nitro fenolün adsorpsiyonlan başlangıç derişimine, sıcaklığa ve çalkalama hızına bağlı olarak incelenmiştir. Her bir boyarmadde ve p-nitro fenol için farklı sıcaklıklarda elde edilen kinetik veriler değişik kinetik denklemlerde (Lagergren denklemi, Weber-Morris denklemi, McKay et al. denklemi) değerlendirilerek değişik kinetik parametreler hesaplanmıştır. Ayrıca her bir boyarmadde ve p-nitro fenol için farklı sıcaklıklarda izoterm çalışması yapılarak izoterm eğriler elde edilmiştir. Bu izoterm eğriler uydukları izoterm denklemlerin çizgisel ifadelerinde değerlendirilerek izoterm sabitleri ve adsorpsiyon izotermleri Langmuir adsorpsiyon izotermine uyan boyarmaddeler için, Langmuir b sabiti termodinamik bağıntılarda değerlendirilerek termodinamik parametreler hesaplanmıştır. Daha sonra chitosan modifiye edilerek yüzey özelliği değiştirilmiştir. Sulu çözeltiden bu modifiye edilmiş chitosan ile (MCM-chitosan) oranj II ve kristal viyole adsorpsiyonlan sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. Her iki boyarmadde için farklı sıcaklıklarda elde edilen kinetik veriler yukarda belirtilen kinetik denklemlerde değerlendirilerek kinetik parametreler hesaplanmıştır. Ayrıca her iki boyarmadde için farklı sıcaklıklarda izoterm çalışması yapılarak izoterm eğriler elde edilmiştir. Kristal viyole için elde edilen izoterm eğriler Langmuir izotermine uyduğundan dolayı bu izoterm eğriler Langmuir çizgisel denkleminde değerlendirilerek Langmuir sabitleri ve Langmuir b sabitleri termodinamik bağıntılarda değerlendirilerek kristal viyole adsorpsiyonu için termodinamik parametreler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, the adsorptions of some dyestuffs (orange II, crystal violet and reactive blue 5) and accepted as ideal adsorbate p-nitro phenol by chitosan from aqueous solution were investigated as dependent on initial concentration, temperature and shaking rate. Kinetic data obtained for each dyestuff and p-nitro phenol at different temperatures were applied to various kinetic equations (Lagergren equation, Weber-Morris equation and McKay et al. equation) and various kinetic parametres were calculated. Besides, isotherm curves being done isotherm study for each dyestuff and p-nitro phenol at different temperatures were obtained. These experimental data were applied to linear states of isotherm equations they fitted and isotherm constants were calculated and then for dyestuffs which adsorption isotherms of these are fitting Langmuir adsorption isotherm, Langmuir b constants were applied to thermodynamic equations and thermodynamic parametres were also calculated. Then, chitosan was modified and its surface property was changed. The adsorptions of orange II and crystal violet by this modified chitosan (MCM-chitosan) from aqueous solution were investigated as dependent on temperature. Kinetic data obtained for every two dyestuffs at different temperatures were applied to above stated kinetic equations and kinetic parametres were calculated. Besides, isotherm curves being done isotherm study for every two dyestuffs at different temperatures were obtained. Owing to isotherm curves obtained for crystal violet fitted Langmuir isotherm, experimental data were applied to Langmuir linear isotherm equation and Langmuir constants were calculated. Then, Langmuir b constants were applied to thermodynamic equations and thermodynamic parametres for adsorption of crystal violet were also calculated.