Gümüş dağı (Kütahya) vegetasyonu
Vegetation of Gumus mountain (Kutahya)
  1. Tez No: 109403
  2. Yazar: MEHMET BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV GÜMÜŞ DAĞI (KÜTAHYA) VEJETASYONU Mehmet Başyiğit Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2001 Tez Danışmanı: Prof. Dr. Âdem TATLI ÖZET Gümüş Dağı Kütahya ili sınırlan içerisindedir. Alanın florası tür ve tür altı seviyede 170 taksondur. Alanın vejetasyon çalışmaları Braun- Blanquet metoduna göre incelendi. Yapılan vejetasyon çalışmaları neticesinde 7 bitki birliği tespit edildi ve sınıflandırıldı. Tespit edilen bu birliklerin altısı bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve onların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir. Üst sınıf: QUERCO-FAGAE Quezel, Barbero, Akman 1950 Sınıf: Quercetea pubescentis (Oberd 1948) Doing Kraft 1955 Ordo; Querco-Carpinetalia orientalis Quezel, Barbero, Akman 1980 Alyans: Carpino-Acerion Akman, Barbero, Quezel 1977 Birlik : Fragario vesci-Pinetum svlvestris ass. nov. Alyans: Pino-Cistion laurifolii Akman, Barbero, Quezel 1977 Birlik : Pinetum nizrae Alyans : Quercion frainetto Hovat 1954 Birlik : Trifolium physoidi-Ouercetum cerridis ass. nov. Ordo; Querco-Cedretalia libani Barbero, Loisel & Quezel 1974 Alyans : Osrryo-Quercion pseudocerridis Akman, Barbero, Quezel 1977 Birlik : Pino svlvestris-Fagetum orientalis ass. nov. Birlik.Aristolochiopallida-Juniperetum nanae ass.nov. Üst sınıf: DAPHNO-FESTUCETALES Quezel 1964 Sınıf: Astragalo Brometea Quezel 1973 Ordo; Onobrycho armeni-Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu,Quezel 1985 Alyans. - Birlik : Ebeno plumosi-Convolvuletum vulvinatus ass. nov. Alyans: Phlomido armenicae-AsrragUion microcephalii Birlik: Veronico pseudocineri-Acantholimetum puberulum ass. nov. Anahtar kelimeler : Fitososyoloji, Fitoekoloji, Gümüş Dağı, Kütahya (Türkiye)
Özet (Çeviri)
VEGETATION OF GUMUŞ MOUNTAIN (KÜTAHYA) Mehmet Başyiğit Department of Biology, M.S. Thesis, 2001 Thesis Supervisor: Prof. Dr. Âdem TATLI SUMMARY The Gümüş Mountain is in the boundry of Kütahya Province. The flora the area consist of 170 species (inc. ssp. and. var.). The vegetation was studied according to Braun - Blanquet method. The vegetation of the area were described into 7 association and classified. Six of the associations are new to science. Associations and their higher units are as follows. Superclassis : QUERCO-FAGAE Quezel, Barbero, Akman 1950 Classis : Quercetea pubescentis (Oberd 1948) Doing Kraft 1955 Order: Querco-Carpinetalia orien talis Quezel, Barbero, Akman 1980 Alliance: Carpino-Acerion Akman, Barbero, Quezel 1977 Association: Fraeario vesci-Pinetum svivestris ass, nov. Alliance: Pino-Cistion Iaurifolii Akman, Barbero, Quezel 1977 Association : Pinetum nierae Alliance: Quercion frainetto Hovat 1954 Association: Tri folium phvsoidi-Ouercetum cerridis ass, nov Order: Querco-Cedretalia Bbani Barbero, Loisel & Quezel 1974 Alliance : Ostryo-Quercion pseudocerridis Akman, Barbero, Quezel 1977 Association: Pino svIvestris-Fagetum orientalis ass, nov. AssoâationiAristolochio pallida-Juniperetum nanae ass, nov. Superclassis: DAPHNO-FESTUCETALES Quezel 1964 Classis: Astragalo Brometea Quezel 1973 Order: Onobrycho armeni-Thymetalia leucostomi Akman, Ketenoğlu,Quezel 1985 Alliance: - Association:.fi'6e»o plumosi-ConvolvuIetum pulvinatus ass, nov. Alliance- Phlomido armenicae-Astragilion microcephalii Association: Veronico pseudocineri-Acantholimetum puberulum ass, nov. Keywords : Phtosociology, Phtoecology, Gümüş Mountain, Kütahya (Turkey)