Dumlupınar Üniversitesi merkez kampüsü (Kütahya) florası
The Flora of Dumlupınar University center campus (Kutahya)
- Tez No: 109406
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KAMPUSU (KÜTAHYA) FLORASI Sabrı EMRE Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Danışman : Prof. Dr. Âdem TATLI Temmuz, 2001 Bu araştırma 2000 - 2001 yıllan arasında Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampusu florasını tespit etmek üzere yapılmıştır. Araştırma alam Kütahya il sınırları içerisinde ve grid sistemine göre B2 karesindedir. Araştırma bölgesinde 44 familya ve 140 cinse ait 214 takson tespit edildi. Sabada 28 (% 1 3) takson Türkiye için endemiktir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere dağılımında %16 oram ile İran - Turan elementleri ilk sırayı almaktadır. Avrupa - Sibirya elementleri % 4 ve Akdeniz elementleri ise % 7 oranıyla temsil edilir. Sahada en çok taksona sahip familyalar ; Compositae (31), Leguminosae (23), Cruciferae (20), Graminae (18), Labiatae (14), Caryophyllaceae (8), Boraginaceae (8)'d.ir. Alanda en çok türe sahip cinslerin sıralanışı ise şöyledir : Veronica (8), Alyssum (7), Anthemis{6), Ramınculus(5), Trifolium (5), Centaurea(4), Bromus(3), Astragalus(3). Araştırma bölgesinde yayılış gösteren bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında Terofitler % 46 oranı ile ilk sırayı almaktadır. Daha sonra sırasıyla HemikriptofMer % 31, Geofitler % 9, FanerofMer % 8, Kamefitler % 5, Vasküler parazitler % l'dir. Anahtar Kelimeler : Flora, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE FLORA OF DUMLUPINAR UNIVERSITY CENTER CAMPUS (KÜTAHYA) Sabri EMRE Master Thesis, Department of Biology Supervisor : Prof. Dr. Âdem TATLI July, 2001 This investigation was carried out between 2000 and 2001 in order to determine the flora of Dumlupinar University center campus. Research area is situated in province of Kütahya and within B2 of the grid system. In the investigation area 214 taxa belonging to 44 families and 140 genera were determined. Of all the collected specimens 28 (% 13) taxa are endemic for Turkey. The distribution of the species according to the floristic regions, Irano - Turanien elements with the rate of % 16 has been proceeding. Euro - Siberian elements with the rate of % 4 and Mediterranean elements with the rate of % 7 has been found. The families which have the most taxa in research area are; Compositae (31), Leguminosae (23), Cruciferae (20), Graminae (18), Labiaiae (14), Caryophyllaceae (8), Boraginaceae (8). Concerning the number of species the major genera in this region are as fallow ; Veronica (8), Alyssum (7), Anthemis(6), Ranunculus(5), Trifolium (5), Centaurea (4), Bromus (3), Astragalus (3). According the life form Therophytes come first with rate of % 46 in the distribution of plants spread in the region. Then in tarn Hemicryptophytes % 3 1, Geophytes % 9, Phanerophytes % 8, Chamaephytes % 5 and vascular Parasites are %1. Key Words : Flora, Dumlupinar University, Kütahya