Isıtıcı akışkanla beslenen mikro kalorifer kazanlı bireysel radyatör dizayn ve imalatı
The Design and manufacture of the personal radiator with micro-local heating feeded by heater fluid
  1. Tez No: 109412
  2. Yazar: SERKAN AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖSE, DOÇ. DR. FAMİL MEMMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ISITICI AKIŞKANLA BESLENEN MİKRO KALORİFER KAZANLI BİREYSEL RADYATÖR DİZAYN VE İMALATI Serkan AKALIN Makina Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2001 Tez Danışmanı: Doç.Dr.Ramazan KÖSE - Doç.Dr.Famil MEMMEDOV ÖZET Bu çalışmada, küçük hacimlerin ısıtılmasında kullanılan ısıtıcı akışkanla beslenen portatif elektrikli radyatörler ele alınmıştır. Enerjinin maliyeti, oluşturduğu çevre kirliliği ve verimli bir şekilde kullanılmasına ilişkin kriterler göz önünde bulundurularak elektrikli radyatörlerin ısınmadaki yeri incelenmiştir. Mevcut elektrikli yağlı radyatörlerin ısıl verimini artırmak, ısıtıcının yapısını basite indirmek, temiz, emniyetli ve ekonomik bir ısınma sağlamak amacıyla“mikro kalorifer kazanlı bireysel radyatör”geliştirilmiştir. Enerji kaynağı elektrik olan bu yeni radyatör sisteminde ısıtıcı akışkan olarak yağ yerine su veya su buharı kullanılmakta ve sulu ortamda metal levhalar arasındaki elektrik alanından faydalanılarak ısı elde edilmektedir. Sistemin, yağlı radyatörlere göre basit bir ısıtıcı ile daha az enerji harcadığı gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektrikli Radyatörler, Isıtıcı Akışkan, Mikro Kalorifer Kazanlı Bireysel Radyatör, İsıl Verim.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND MANUFACTURE OF THE PERSONEL RADIATOR WITH MICRO-LOCAL HEATING FEEDED BY HEATER FLUID Serkan AKALIN Mechanical Engineering, M.S.Thesis, 2001 Thesis Supervisor: Assoc.Prof.Ramazan KÖSE - Assoc.Prof.Famil MEMMEDOV SUMMARY In this study, the portable electrical radiators which are used for heating the small volumes and fed with heater fluid have been studied. The role of electrical radiators in heating has been investigated by bearing in mind of criterions related with energy cost, formed environmental pollution and the usage of the energy productively.“Micro boiler personal radiator”is developed to increase thermal efficiency of electrical oil radiators, to simplfy the construction of heaters and finally to get clean, safe and economic heating. Energy source is the electric in this new radiator systems and as heating fluid water or water vapour is used instead of oil. The heat is generated by electric field between the metal plates placed in water. It has been observed that the system exerts energy less than it does by a simple heater with respect to electrical oil - radiator. Keywords : Electrical Radiators, Heater Fluid, Micro Boiler Personal Radiator, Thermal Efficiency.