G. L. İ. açık ocaklarında çalışan elektrikli eskavatörlerin ve kamyonların yükleme ve taşıma performanslarına etki eden parametrelerin incelenmesi
The Inspection of the parameters which affect the loading and hauling performance of the trucks and electrically dowered excavators running on Garp Lignite Operation open pit area
  1. Tez No: 109413
  2. Yazar: MEHMET TAKSUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN ERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada G.L.İ. Bölgesi Açıkocak 'lanndaki mevcut FC/2 ve 48-c panolarında çalışmakta olan değişik tip,marka ve kapasitedeki elektrikli ekskavatörlerde ve değişik kapasitelerdeki kamyonlarda performans ve verimlilikler incelenmiştir. Dünyada ve Türkiye'de yapılan çalışmalarda performans izleme teknikleri iki şekilde uygulanmaktadır3irincisi kaya ile iş makinesinin etküeşirninin incelendiği ve performanslarının ölçüldüğü izleme (monitoring) sistemidir.Bir diğeri ise oluşturulan standart formlar yardımı ile iş makinelerinin performanslarım değişik zamanlarda ve belirli sürelerde doğrudan gözlem yoluyla ölçmeye dayalı bir sistemdir. Bu çalışmada doğrudan gözlem yoluyla bir yıllık süreç içerisinde her hafta makinelerin performansları takip edilmiş ve bu amaca yönelik her makine için en az 2000- 3000 adet ölçüm yapılmıştır.Bu sayede gerek yükleme performansına etki eden tüm parametreler gerekse taşıma performansına etki eden tüm parametreler detaylı olarak oluşturulan standart formlar yardımı ile takip edilmiştir. Ölçümler ve performans takipleri sonucu ekskavatör kamyon yönteminde küçük kapasiteli ekskavatör - kamyon yerine büyük kapasiteli ve uyumlu olanların kullanılması hem verimlilik hem de maliyet açısından daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the performance and productivity of the electrical excavators and trucks with different types and capacities, running on FC/2 and 48-C open pit panels of Garp Lignite Enterprise are investigated. Performance observation methods carried out in the world and Turkey, are applied in two ways. The first one is the monitoring system which investigates rock-machine interaction and measures the performance. In the other system, the performance of the heavy machines are measured in different dates and determined durations by using the standard forms. During this study, the machines are observed by direct monitoring. In the panels, during the performance of the machines are observed every week a year and at least 2000-3000 measurements are carried out. So all the parameters affecting loading performance and haulage performance are observed through the standard forms constituted in detail. As the result of the measurements and performance obsevations, it is found that in the excavator-truck open pit minning method, the use of larger capacity excavator-truck fleet is more suitable instead of small capacity excavator-truck fleet for productivity and cost minimization.