Üniversite öğrenci işleri otomasyonu modeli
A Student affairs automation model
- Tez No: 133265
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU MODELİ (Yüksek Lisans Tezi) Uğur YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 2003 ÖZET Bu tez ile çağdaş bir yapıda öğrencilere hizmet vermek ve mevcut bilgileri öğretim elemanlarına İnternet aracılığıyla sunmak amacıyla bir üniversite öğrenci işleri otomasyon modeli oluşturulmuştur. Bu otomasyonda son yıllardaki en yaygın yazılım dilleri ve çok hızlı veri erişimi sağlayabilen veritabanları kullanılmıştır. Öğrencilere kayıtlarını İnternet üzerinden yapabilecekleri, akademik durumlarını yine İnternet üzerinden takip edebilecekleri, öğretim üyelerine ise danışmanlık yaptıkları öğrencilerin bütün bilgilerine anında ulaşabilecekleri ve not girişlerini yine İnternet üzerinden yapabilecekleri bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım kapsamında, üniversite çapında bütün kayıtların merkezi bir birimde depolanması ve bu bilgilerin İnternet'ten bağımsız güvenli bîr ortamda takip edilebilmesi amaç edinilmiştir. Yazılım oluşturulurken öncelikle üniversite kapsamında öğrenci işleri uygulama ve yazılımı konusunda tecrübe sahibi kişilerin görüşleri ve üniversitede farklı yönetmeliklerin merkezi bir yönetmelikte birleştirilmesi konusunda idari birimin onayı alınmıştır. Bilim Kodu : 705 Anahtar Kelimeler : Öğrenci İşleri, otomasyon, yazılım, veritabanı Sayfa Adedi : 263 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ergün KASAP
Özet (Çeviri)
A STUDENT AFFAIRS AUTOMATION MODEL (M.Sc. Thesis) Uğur YILDIRIM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 2003 ABSTRACT This thesis develops an automation model that would enable the universities to provide various services to their students and faculty. In the construction of this model we have used the most recent software languages and databases with quick accessibility. More specifically, this model enables the students to keep track of their academic progress on line and carry out their course registration via network interface. The model also allows the faculty members to reach information about the students to whom they serve as advisors and enter their grades through network interface. This model also serves as a software that stores all the records of the university in a central unit. Thus it becomes possible to manage these information independent of the internet. In the contruction of this software we consulted with the individuals who have long experience with the applications and softwares of university student affairs and secured the permission of the administrative authority for the unification of different regulations of the university in a single regulation. Science Code : 705 Key Words : Student Affairs, automation, software, database Page Number : 263 Adviser : Prof. Ergun KASAP