Gaziantep, Şahinbey ilçesi, Selçuklu mMahallesi'nin kanalizasyon şebekesi planlaması ve tasarımı
Planning and design of the sewerage network of Selçuklu Neighborhood, Şahinbey district, Gaziantep
  1. Tez No: 944382
  2. Yazar: AHMET SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAVERDİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Gaziantep Şahinbey ilçesine bağlı Selçuklu Mahallesi'nde ayrık sistem esasına dayalı yeni bir kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi tasarımını kapsamaktadır. Tasarımda, evsel atıksular ve yağmur suları ayrı hatlar aracılığıyla taşınacak şekilde planlanmıştır. Bu sistem seçimiyle hem altyapı verimliliğinin artırılması hem de yağmur suyunun kirlenmeden doğrudan alıcı ortamlara iletilmesi hedeflenmiştir. Birleşik sistemler, tek kanal kullanımı sayesinde daha düşük inşaat maliyeti sunsa da; debi değişkenliğine karşı hassasiyet, sel riski, katı madde çökelmesi ve yüksek pompalama maliyetleri gibi birçok önemli dezavantaja sahiptir. Buna karşın, ayrık sistemlerde yağmur suyunun doğrudan deşarj edilebilmesi, atıksu arıtma tesislerinin yükünün azaltılması ve suyun yeniden kullanım potansiyelinin korunması gibi ciddi çevresel avantajlar bulunmaktadır. Tasarım sürecinde, atıksu ve yağmur suyu şebekelerinin modellenmesinde SewerGEMS ve StormCAD yazılımları kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, şebeke hatları AutoCAD programı kullanılarak yüzey topografyasına uygun şekilde projelendirilmiş; borulara optimum eğimler verilerek yağmur suyu hatlarında aerodinamik akış sağlanmış ve olası sel oluşumları ile taşkın riskleri önlenmiştir. Tasarım aşamasında doğayla uyumlu yeşil altyapı yaklaşımları da dikkate alınmıştır. Yağmur suyu hatlarının projelendirilmesi kapsamında dört adet yeraltı su deposu oluşturulmuştur. Bu yaklaşımla, hem kent içi sel riskinin azaltılması hem de su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı amaçlanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile Selçuklu Mahallesi için hem çevresel etkileri azaltan hem de yaşam kalitesini artıran sürdürülebilir bir altyapı sistemi önerilmiştir. Ayrık sistemin tercih edilmesi, gelecekte benzer bölgelerde uygulanabilecek örnek bir model oluşturmakta; yeşil altyapı ilkeleriyle desteklenen bu sistem, iklim değişikliğine karşı dirençli bir şehir planlamasının da temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers the design of a new separate sewer and stormwater drainage network based on the separate system principle in Selçuklu Neighborhood, located in the Şahinbey district of Gaziantep. In the proposed design, domestic wastewater and stormwater are planned to be conveyed through independent pipeline systems. The aim of selecting this system is to increase infrastructure efficiency and to ensure that stormwater is discharged directly into receiving bodies without contamination. Although combined systems offer lower construction costs by utilizing a single pipeline, they have several significant disadvantages, such as sensitivity to flow variability, increased flood risk, sediment accumulation, and high pumping costs. In contrast, separate systems offer serious environmental advantages, including direct discharge of stormwater, reduced load on wastewater treatment facilities, and preservation of water reuse potential. During the design process, SewerGEMS and StormCAD software were used to model wastewater and stormwater networks. Based on the obtained data, network lines were designed in accordance with the surface topography using AutoCAD; optimum slopes were assigned to the pipes to ensure aerodynamic flow in the stormwater network, thus minimizing the risk of flooding and overflows. In addition, nature-based green infrastructure approaches were also considered in the design phase. As part of the stormwater system, four underground water storage tanks were included. This strategy aimed to both reduce urban flood risks and promote the sustainable use of water resources. As a result, this study proposes a sustainable infrastructure system for the Selçuklu Neighborhood that reduces environmental impacts and improves quality of life. The implementation of a separate system provides a replicable model for similar regions in the future, and the integration of green infrastructure principles forms the foundation for climate-resilient urban planning.