Vibration control of a flexible two-link manipulator by trajectory design
İki uzuvlu esnek bir manipülatörün yörünge tasarımı ile kontrolü
  1. Tez No: 109583
  2. Yazar: LEVENT MALGACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ill ÖZET Bu tezde, iki uzuvlu düzlemsel bir manipülatörün esnekliğinin dairesel bir iş yörüngesi üzerindeki etkisi, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) prosedürü kullanılarak incelenmiştir. Burada uç noktanın yörüngesi ve uç noktaya uygulanan işletme yükü girdi olarak tanımlanmıştır. Açısal konumlar, hızlar, ivmeler, bağ kuvvetleri ile gerekli dış motor momentleri katı cisim dinamiği teorisiyle hesaplanmıştır. Her bir uzuv üzerine etki eden kuvvetler, momentler ve tüm düğüm noktalarına dağıtılmış atalet kuvvetleri hesaplandıktan sonra esneklikten dolayı meydana gelen titreşimler Bilgisayar Destekli Tasarım programı olan I-DEAS ile elde edilmiştir. Bu titreşimlerin iş yörüngesi üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Manipülatör uç noktasının istenen iş yörüngesinden sapmaları, uç noktaya verilen farklı hareket eğrileriyle kontrol edilmiştir. İş yörüngesine uygulanan değişen hareket girdilerinin iş yörüngesindeki takip hassasiyetine etkisi incelenmiştir. Yörünge tasannu ile titreşimin açık devre kontrolünün sağlanabileceği gözlenmiştir. Açık devre kontrolünü icra etmek ve titreşimi azaltmak için düzlemsel iki uzuvlu esnek manipülatörün uç noktasına sekiz farklı hareket girdisi uygulanmıştır. Düzlemsel iki uzuvlu esnek manipülatörün parçalarını modellemek için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, düzlemsel iki uzuvlu esnek manipülatörün dairesel yörünge üzerindeki efektif titreşimleri tablo ve grafik olarak sunulmuştur. Geliştirilen programlar için MATLAB, Quick BASIC ve Visual BASIC yazılımları kullanılmıştır. Diğer yandan, bir Bilgisayar Destekli Tasarım yazılımı olarak I-DEAS' dan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this thesis, the effect of flexibility on the circular trajectory of a planar two-link flexible manipulator is studied using computer-aided design (CAD) procedures. The end point trajectory and the payload are defined as inputs. The angular positions, velocities, accelerations, joint forces and the necessary external motor torques are calculated by using the rigid body dynamics. The forces and torques acting on the each link and the distributed inertial forces are used as the inputs to I-DEAS. The effect of the vibration of the links on the end point trajectory is analyzed. The deviations of the end point from the required trajectory are studied with different motion input curves. The effect of changing the motion inputs applied to the work path to follow the trajectory is analyzed. It is observed that the open-loop control of vibration can be achieved by the design of the motion input. Eight different motion inputs are applied to the end point of the planar two-link flexible manipulator to reduce vibration and to perform an open-loop control. The finite element method is used to model the parts of the planar two-link flexible manipulator. As a result, the effective vibration of the end point of the planar two-link flexible manipulator on the circular trajectory is presented in the format of tables and graphics. MATLAB, Quick BASIC and Visual BASIC was used for the software developed, whereas I-DEAS were utilized as a CAD/CAE software