Markov analizi ile işletmelerdeki tahminleme sorunlarının çözümü ve bir uygulama
Solution of forecasting problems in businesses by Markov analysis and an application
  1. Tez No: 145446
  2. Yazar: ASLI YÜKSEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Global rekabetin artması ile işletmelerin karar verme sürecinde belirsizlik artmakta ve bu nedenle işletmelerin karar verme süreci stokastik bir yapıya sahip olmaktadır. İşletmelerin belirsizlik altında etkin kararlar verebilmeleri için en önemli unsurlardan biri, kararlara temel oluşturan ve planlama faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olan tahminleme süreci olmaktadır. İşletmelerin geleceğe ilişkin yapmakta olduğu tahminler değişimlere ve sürekli artan rekabet ortamındaki risklere kendilerini hazırlamalarını sağlamaktadır. Karar vericiler, çevrenin değişen ve gelişen koşullarını deneyimleriyle birleştirerek önemli karar sorunlarını çözmeye çalışmaktadırlar. Karar verme sürecinde çoğunlukla, belirsizliğe sahip olgulara dayanan kararlar verme durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu kararların verilmesinde risk unsurunu da ele alan çeşitli kantitatif teknikler kullanılabilmektedir. Belirsizlik altında karar verme sürecinde kullanılan stokastik modellerden biri olan Markov zincirleri, işletme biliminde ve diğer sosyal bilimlerde pekçok uygulama alanına sahiptir. Markov zincirleri analizi ile karar sorunlarının olası sonuçlarının farklı durumlar olarak sınıflandırılabilmesi halinde durumlar arası geçişlere ilişkin olasılık değerleri kullanılarak belirli bir sürecin veya sistemin gelecekteki durumuna ilişkin tahminler yapılabilmektedir. İşletmelerin karşılaştığı karar sorunlarının çoğu bu özelliği taşımakta ve bu nedenle Markov zincirleri ile modellenebilmektedir. İşletmelerin artan risk koşullan altında kararlar vermesinde geleceğe yönelik tahminler yapmak üzere kullanılan Markov zincirleri karar vericilere ele alınan sistem veya sürecin stokastik yapısı hakkında bilgiler vermektedir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the increase in global competition, the uncertainty in the businesses' decision making process increases and thus decision processes have a stochastic structure. One of the most important concepts for the businesses to make efficient decisions under uncertainty is the forecasting process which is the basis for the decisions and an inherent part of the planning process. The forecasts made by businesses for the future, get the businesses ready to the changes and the risks involved in the continuously increasing competition environment. Decision makers try to solve important decision problems by integrating the changing and improving conditions of the environment with their own experiences. Generally in the decision making process, it is faced with making decisions based on the cases having uncertainty. In making those decisions, various quantitative techniques that consider risk concept can be used. Markov chain which is one of the stochastic models used in decision making process under uncertainty, has many application fields in business administration and other social sciences. By Markov chain analysis, if the probable results of the decision problems are classified into different states, then the forecasts about the future states of a system or process can be made by using the probability values associated with the transitions between the states. Many decision problems those the businesses faced with have these properties and hence can be modeled by Markov chains. Markov chains used to make forecasts about the future for the businesses to make decisions under increasing risk conditions, give information about the stochastic structure of the dealed system or process. Vlll