Havalimanı terminal binalarındaki strüktürel sistem gelişiminin biçime etkisi ve analizi
Effect of structural system development in the airport terminal buildings to the form and its analysis
  1. Tez No: 397121
  2. Yazar: TUĞBA ÖNAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARZU ÖZEN YAVUZ, PROF. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Günümüzde uçakların hızlı, konforlu, güvenilir ve ulaşılabilir fiyatlarda olması havayolu taşımacılığının gelişmesine ve dünyanın birçok şehrinde teknolojik, gösterişli, büyük, konforlu ve güvenli havaalanı terminal binalarının yapılmasına vesile olmuştur. Bu sebeple havalimanı terminal binaları ülkeler ve şehirler açısından prestij yapılarına dönüşmüştür. Kara-hava arasında köprü görevini üstlenen bu yapılar, zaman içerisinde dev yapılara dönüşmüştür. Yeni nesil havalimanı terminal binaları içerisinde, sosyal ve kültürel faaliyet alanları, alış-veriş merkezi, otel, sergi salonu vb. yeni birimler bulunmaktadır. Farklı işlevleri bünyesinde barındıran bu yapılar, büyük hacimlere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle özellikle son 20 yılda, uzun açıklıkları rahatça geçebilen taşıyıcı sistemler doğrultusunda, havalimanı terminal binalarında geniş hacimleri örten farklı strüktür sistemleri uygulanmıştır. Şehirlerin giriş kapısı, görünen yüzleri olmayı hedefleyen havalimanı terminal binalarında biçimsel arayışlarda ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu tez kapsamında da havalimanı terminal binalarının biçimsel oluşumları ve bu oluşumu şekillendiren taşıyıcı sistemlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada; havaalanı terminal binalarının biçimlenmesini etkileyen işlevsel, strüktürel sisteme ve biçimlenme kararlarına yönelik verilerin belirlenmesi ile bir analiz yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde tezin amaç ve yöntemi açıklandıktan sonra ikinci bölümde, yapı formunun biçimlenişine ve tasarımcıyı yönlendiren biçimsel strüktürel yaklaşımlar, strüktürel sistem türleri ve gelişimine değinilmiştir. Üçüncü bölümde havalimanı gelişimi, havacılık sektörünün gelişimi ve bunun sonucunda ihtiyaç duyulan havalimanı terminal binalarının tarihsel süreçte oluşumu anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise tüm veriler ışığında dünya ve ülkemizde yapılan terminal binalarından örnekler verilerek karşılaştırma yapılması hedeflenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümü olan sonuç kısmında, incelenen havalimanı terminal binalarının değerlendirmesi yapılmış ve strüktürel sistem gelişiminin tasarımcıyı özgürleştirerek havalimanı terminal binalarının biçimlenişini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the fast, comfortable, safe and affordable prices lead the development of airline transport and the construction of technological, flamboyant, big, comfortable and safe airport terminals. For this reason, airport terminals have become an object of prestige for cities and countries. These buildings that serve as a bridge between land and air have been transformed into giant buildings. Inside the new generation airport terminals, units such as social and cultural activity areas, shopping malls, hotels and exhibition areas etc. have been inserted. These buildings which incorporate various functions require big volumes. For this reason, especially in the last two decades, different structural sytems have been applied that cover wide volumes in terminal buildings with respect to bearer systems that cover wide openings. Formal pursuits have become the central interest in airport teminal buildings that are the entrances and welcoming faces of cities. Within the scope of this thesis, formal shaping of these airport teminals and the structures that shape these forms are going to be examined. In this study, an analysis method is tried to be developed via determining data tha effect structural system and formal decisions that is functional and effect the shaping of airport terminals.Subsequent to explaining the objective and method of thesis in the introduction, formation of construction form, formal and structural approaches that direct the designer, structural system types and their developments were referred in the second section. In the third section the development of airports and aviation industry and the formation of airport terminal buildings required as a result of this development in historical process are mentioned. In the fourth section, in accordance with all information given, a comparison is intended by giving samples from the terminal buildings built both in the world and in our country. In the fifth section, which is the result of the thesis, the analyzed airport terminal buildings have been evaluated and it has been determined that the development of structural system liberates the designer and affects the formation of airport terminal buildings positively.