IO-540-C4D5D tipi uçak motorlarında korozyon problemleri ve kontrol süreçleri
Corrosion problems in IO-540-C4D5D type aircraft engine and control processes
  1. Tez No: 109763
  2. Yazar: DURAN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi IO-540-C4D5D TİPİ UÇAK MOTORLARINDA KOROZYON PROBLEMLERİ VE KONTROL SÜREÇLERİ DURAN ÇALIŞIR Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sivil Havacılık Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. T. Hikmet KARAKOÇ 2001, 130 Sayfa Termodinamik açıdan serbest enerji değişimiyle ifade edilen elementlerin kararlı yapıya geçme eğilimi, kimyasal tepkimelerin ve elektroldmyasal olayların kaynağım oluşturmaktadır. Bu tepkime ve olaylar ise korozyonun oluşum mekanizmasının ifadesinde hareket noktasıdır. Buna güre korozyon metal ve/veya alaşımların içinde bulunduktan ortam ile elektrokimyasal tepkimeye girmeleri ve bundan dolayı ya tamamen yok olmaları yada fiziksel özelliklerinde kötü yönde değişiklikler olması biçiminde tanımlanabilir. Bu tanımlama metaller ile sınırlandırılsa da, korozyon mühendisliği metallerin yam sıra metal olmayan materyalleri de göz önüne alarak korozyonu incelemektedir. Korozyon dinamik bir süreç olup, çok büyük bir alanda etkili olmaktadır ve bütün endüstri dallarında önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu sorunun tamamen üstesinden gelmek mümkün değildir. Çünkü korozyon olayım etkileyen birçok etken vardır ve bugünkü teknolojiyle bu etkenlerin tamamım engellemek mümkün olmamaktadır. Korozyon olgusunda akılcı olan korozyonun oluşumunu minimuma indirecek tedbirleri almaktır. Bu çalışmada korozyon hakkında güncellenmiş bir literatür taraması yapılarak havacılık endüstrisinde korozyon sonucu oluşan problemlere karşı yürütülen bakım-onarım faaliyetleriyle ilgili mühendis ve teknisyenlere topluca bilgi verecek bir el kitapçığı biçiminde doküman ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaçla korozyon hakkında teorik bilgilere yer verilmiş ve IO-540-C4D5D tipi uçak motorunda korozyon problemleri ve bu problemlerin değerlendirmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Korozyon, Korozyon Termodinamiği, Pourbaix Diyagramları, Korozyonun Kinetiği, Bakım-Onanm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis CORROSION PROBLEMS IN IO-540-C4D5D TYPE AIRCRAFT ENGINES AND CONTROL PROCESSES DURAN ÇALIŞm Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Civil Aviation Program Supervisor. Prof. Dr. T. Hikmet KARAKOÇ 2001, page 130 Tendency of transition to stable structure of the elements is the source of chemical reactions and electrochemical events. These reactions and events are point of motion in mechanism of formation of corrosion. So, corrosion can be described as reacting of metals and/or metal alloys with their surroundings electrochemicalh/ and for this reason vanishing completely or changing of physical characteristics badly. Although this description is limited with metals, corrosion engineering examine corrosion taking by metals and nonmetals into consideration. Corrosion is a dynamic process and is effective in a large area and it causes important problems in all industrial fields. Because there are many factors that effect corrosion and with today's technology, it is impossible to prevent corrosion completely. Therefore, to take measures that minimise the formation of corrosion is reasonable. The aim of the study is to prepare a document as a guide for the engineers and technicians about maintenance-repair activities against corrosion problems in aviation industry with updated literature search about corrosion. Theoretical background to corrosion, corrosion problems examined in IO-540-C4D5D aircraft engine and evaluations of these examinations are given. Keywords : Corrosion, Thermodynamics of Corrosion, Pourbaix Diagrams, Kinetics of Corrosion, Maintenance-Repair