Serbest ve kompleks yapıdaki diaminobenzen moleküllerinin teorik ve deneysel kırmızı-altı spektroskopisi ile incelenmesi
Theoretical and experimental IR spectra of free and coordinated diaminobenzene molecules
- Tez No: 109887
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET SERBEST VE KOMPLEKS YAPIDAKİ DIAMINOBENZEN MOLEKÜLLERİNİN TEORİK VE DENEYSEL KIRMIZI-ALTI SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ Çalışmanın amacı, üzerinde tam detaylı spektroskopik çalışma yapılmamış olan diaminobenzen (1,4, 1,3, 1,2-diaminobenzen) moleküllerinin titreşim frekans ve kiplerini saptamak, bu moleküllerin kompleks oluşturdukları zaman serbest moleküle göre değişimlerini inceleyerek, metal ligand bağın oluşumu ile molekülün kuvvet alan değişimini araştırmaktır. Bu çalışmada iki ayrı yöntem olan ab-initio (Gaussian' 98 programıyla) ve kuvvet alam ayarlanması (LEV programıyla) kullanıldı. Tüm hesaplamalarda önce izomerlerin en uygun geometrileri saptandı. LEV programıyla hesaplanan frekansların deneysel frekanslarla uyumlu olmaları sağlanarak serbest yapıdaki diaminobenzen moleküllerinin kuvvet alanları oluşturuldu. Trans ve cis konförmasyonlarmdaki p-PD moleküllerinin şiddet hesabı da yapıldı ve katı fazda p-PD moleküllerinin oda sıcaklığında her iki konformasyonun bir karışımı halinde bulunduğu saptandı. Gaussian' 98 programı kullanılarak tüm diaminobenzen molekülleri için çeşitli baz kümeleri ile RHF teori düzeyinde geometri optimizasyonu ve frekans hesaplamaları yapıldı. Deneysel değerlerle en uyumlu sonuçlar 6-31+G(d,p) baz kümesiyle elde edildi. Çalışmanın ikinci bölümünde, diaminobenzen moleküllerinin trans konformasyonlarının Cd metali ile kompleks oluşturmaları sonucunda oluşan frekans kaymaları kuvvet ayarlanması yöntemi ile incelendi. Serbest ve kompleks yapıda moleküllerin kuvvet alanları karşılaştırılarak diaminobenzen moleküllerinin azot ucundan iki dişli ligand olarak metale bağlanması durumunda kuvvet alanı değişimi saptandı. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY THEORETICAL AND EXPERIMENTAL IR SPECTRA OF FREE AND CORDINATED DIAMINOBENZENE MOLECULES The aim of this study is to determine the vibrational modes and frequencies of diaminobenzene (1,4, 1,3, 1,2-diaminobenzene) molecules of which no detailed spectroscopic study has been done before and to investigate the alterations of the force fields upon the formation of the metal ligand bonds. In this study two different methods, ab-initio (with Gaussian' 98 programme) and force field refinement (with LEV programme) were used. In all of the calculations, at first the optimized geometry of the isomers were obtained. With the help of the LEV programme the force fields of the free diaminobenzene molecules were calculated by refinement procedure in order to fit the calculated wavenumbers to the experimental wavenumbers. The intensity values of the trans and cis conformers of p-PD molecules were also calculated and it was found that in solid phase, p-PD molecules existed as a mixture of both conformations at room temperature. For all the diaminobenzene molecules the frequency and the geometry optimization calculations in RHF theory level using various basis sets were performed by Gaussian' 98 programme. The closest results to the experimental values were obtained by using 6-31+G(d,p) basis set. In the second part of this study, the effect of the coordination of diaminobenzene molecules to Cd metal was investigated by force field refinement method.. By comparing the force fields of free and coordinared diaminobenzene molecules, the force field alterations as a result of bidentate coordination through amino nitrogen lone pairs were examined. XI