Bulanık mantıkla proses kontrolü için genel amaçlı bir arabirim ve arayüz tasarımı
A General purposed interface and software design for process control with fuzzy logic
- Tez No: 109913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZET V Gelişen teknoloji ile birlikte, sistemler büyümüş ve karmaşık bir hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak sistemlerin matematik modelini oluşturmak güçleşmiştir. Bulanık kontrol özellikle çok sayıda giriş ve çıkışa sahip karmaşık sistemlerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bunun nedeni bulanık kontrolün bir matematik modele ihtiyaç duymamasıdır. Bu çalışmada bulanık kontrolün kullanımım kolaylaştırmak için bir arabirim kartı ve Delphi'de bir yazılım geliştirilmiştir. Arabirim kartında içerisinde ADC bulunan PIC16F877 kullanılmıştır. Bu arabirim kartı yazılım ile birlikte çahşmaktadrr. Yazılım sayesinde kullanıcı, kontrol sistemine ait parametreleri kolaylıkla bilgisayara girmektedir. Arabirim kartı bilgisayar ile haberleşmek için RS485 protokolünü kullanmaktadır. Bunun avantajı elektronik gürültüye karşı dirençli olmasıdır. Bu sayede endüstriyel ortamlarda kuşanılmaktadır. Kartın 16 analog girişi; 16 sayısal çıkışı veya 4 analog çıkışı bulunmaktadır. Kart OV ile 5V arasında aldığı analog işaretleri sayısal işarete dönüştürmektedir. Yazılım tarafından bu sayısal işaret işlenmektedir. Daha sonra yazılım tarafından çıkış bilgileri oluşturulmaktadır. Kullanıcı çıkış verisinin analog veya sayısal olmasını seçebilmektedir. Bu kart ve yazılımın avantajı başka herhangi bir ek donanım kullanmadan bulanık kontrol ile bir sistemi kontrol edebilmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY V Upon advances in technology, systems have become bigger and more complicated. As a result, mathematical models of such systems have become challenging. Fuzzy control can be applied easily to the complicated systems that have so many inputs and outputs. Therefore, it is not necessary to use a mathematical model in fuzzy control. In this study, we manufactured an interface card and developed a software to use fuzzy logic more easily. The software developed by Delphi. PIC16F877 that includes ADC, is used in the interface card. This interface card works with software. With the help of the software, user can enter all control parameter to computer easily. The interface card uses RS485 protocol for communication with the software. Advantage of RS485 is that it is resistant to electronic noise. For that reason, it can be used in industrial applications. This card has got 16 analog inputs and 16 digital outputs or 4 analog outputs. It takes samples from OV to 5V and converts to digital data. After that, the interface card sends this digital data to the computer. This digital data is processed by the software. Then, the software produces some output data. User can select to use analog or digital data. Advantage of this software and the interface card is that user does not need to use another hardware to control systems.