Ultrasonik dönüştürücülerin tasarımı ve karakterizasyonu
- Tez No: 109922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Geçmişten günümüze, teknolojik çalışmalar sonucu ulaşılan nokta şaşırtıcıdır. Uzay çağında, ilerlemeler için sınır tanımayan gelişmelerden biri de ultrasesin kullanım alanlarının yaygınlığının belirlenmesi olmuştur. Gelişen teknoloji ile birlikte bilimsel açıdan oldukça önemli bir konuma sahip olan ultrasonik dönüştürücüler geliştirilmiş, yoğunluklu olarak tıp alanında olmak üzere, bir çok endüstriyel çalışmada, sualtı akustiğinde ve tahribatsız test ve muayenelerde etkin ve yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ultrasonik bir dönüştürücünün imali için kullanılabilecek malzemenin özellikleri incelenmiş, Piezo-seramik temelli belirli bir frekans aralığında çalışacak bir ultrasonik dönüştürücünün tasarımı yapılmış, UME (Ulusal Metroloji Enstitüsü) mekanik atölyesinin imkanları ile imal edilmiştir. Kullanım sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak ve amaca göre güvenilir sonuçlar elde etmek için kullanılan dönüştürücülerin karakterizasyonlannın bilinmesi gereklidir. Ultrasonik dönüştürücülerin tanımlanmasını veya dönüştürücünün karakterize edilebilmesini sağlayan, dönüştürücüye ait frekans ölçeğinde çalışma bölgesi, rezonans frekansı, etkin yayılım alanı ve çıkış gücü gibi parametrelerdir. Bu doğrultuda, yapılmış olan ultrasonik dönüştürücünün empadansı, rezonans frekansı, Q faktörü, kapasitans, induktans v.b. elektriksel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
.1. *s V i SUMMARY İFA* fi The point, that has been reached as a result of technological £fy$& from past to present, is astonishing. In the space era, one of the improvements for the limitless progressions is the determination of the prevalence of ultrasound's usage areas. With the developing technology, ultrasound transducers, which have a very important place in terms of science, have been progressed and begun to be used effectively and prevalently in many industrial studies, mainly in medicine, in underwater acoustics and, in non destructive tests and examinations. In this study, the characteristics of the equipment, that can be used for the production of an ultrasound transducer, have been investigated; an ultrasound transducer, that would work in a piezo-seramic based special frequency interval, has been designated and produced by the opportunity given by UME (National Metrology Institute) mechanical atelier. It is necessary to know the characterizations of the transducers being used, in order not to meet any problems during usage and in order to obtain trustworthy results due to the aim. It is the parameters; that enable the definition of ultrasound transducers or the characterization of the transducer; like working area in the frequency scale belonging to the transducer, resonance frequency, effective spread area, and output power. From that point of view, the produced ultrasound transducer's empadance, resonance frequency, Q-factor, capacitance, inductance and other electrical peculiarities have been investigated.