Tiyazol ve oksim içeren ligandlar ile bunların metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thiazole and vic-dioxime containing ligands and its metal complexes
- Tez No: 109993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TİYAZOL VE OKSİM İÇEREN LİGANDLAR İLE BUNLARIN METAL KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONU Nazike YILDIRIM Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 41 Bu çalışmada, 2-merkaptobenzotiyazol ile monoklor v/c-dioksim mutlak alkollü ortamda reaksiyona sokularak 2-merkaptobenzotiyazol-monoklor v/c-dioksim ligandı (LjH) sentezlendi. Sentezlenen bu ligand ile Ni(II), Co(II) ve Cu(II)'nin susuz klorür tuzları yine mutlak alkollü ortamda etkileştirilerek kompleksleri sentezlendi. Elde edilen ligandın ve komplekslerin yapıları FT-IR, JH-NMR, magnetik süsseptibilite, elementel analiz, UV-görünün bölge spektroskopisi ile aydınlatıldı. Ayrıca bu komplekslerin termal özellikleri de TGA ve DSC ile incelendi. Bulunan deneysel verilerin değerlendirilmesi sonucu Ni(II) kompleksi paramanyetik tetrahedral, Co(II) kompleksi paramanyetik kare düzlem yapıda olduğu gözlenirken, Cu(II) kompleksinin ise dimerleşerek diamanyetik kare düzlem kompleks oluşturduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Tiyazol, F/c-Dioksim, Cu(II), Co(II), Ni(II), Kompleks III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERISATION OF THIAZOLE AND VIC-DIOXIME CONTAINING LIGANDS AND ITS METAL COMPLEXES Nazike YILDIRIM Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2002, Page: 41 In this work, 2-mercaptobenzothiazole-monochlor vz'c-dioxime (LiH) was synthesized from the reaction of 2-mercaptobenzothiazole and monochlor v/c-dioxime in alcohol. This synthesized ligand and Ni(II), Co(II) and Cu(II) chloro salts were reacted in the alcohol and their complexes were synthesized. Structure of synthesized ligands and their complexes have been characterized by FT-IR, 'H-NMR, magnetic susseptibility measurements, microanalysis, UV-Visible Spectroscopy and thermal properties of ligand and its complexes have been investigated by TGA and DSC. It was concluded that, while Ni(II) complex is paramagnetic tetrahedral, Co(II) complex is paramagnetic square planar, and Cu(II) complex is in a dimeric form and as a result, diamagnetic and the structure of the complex sought to be square planar. Key Word : Thiazole, v/c-Dioxime, Cu(II), Ni(II), Co(II), Complex IV