Oksim grupları içeren sübtitüe tiyazollerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of thiazole derivatives containing oxime compounds and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 595535
  2. Yazar: ETHEM TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada; oksim tiyazol türevi bileşikler sentezlenmiş, FT-IR ve NMR analizleri ile karakterizasyonu belirlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen sentezlerde ilk olarak tiyoüre türevleri ve 1,3-dikloroaseton, THF ve etil alkol çözücü karışımında geri soğutucu altında kaynatıldı. Reaksiyon ince tabaka kromotografisi ile izlenerek sonlandırıldı. Elde edilen tiyazol türevleri bu kez oksim türevleri ile DMF çözücü ortamında geri soğutucu altında kaynatılarak oksim grupları içeren sübstitüe tiyazoller elde edildi. Sonrasında antibakteriyel aktivite çalışmaları, pozitif kontrol olarak gentamisin kullanılarak Kirby-Bauer disk difüzyon testi ile belirlenmiştir. Antioksidan çalışmalarını gerçekleştirmek için serbest radikal süpürme etkileri 1,1-diphenyl-2picrylhydrazil(DPPH) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; oxime thiazole derivatives were synthesized and their characterization was determined by FT-IR and NMR analyzes. The biological activities of the synthesized compounds were investigated. In the syntheses performed, the thiourea derivatives and 1,3-dichloroacetone were first boiled under reflux in a solvent mixture of THF and ethyl alcohol. The reaction was terminated by thin layer chromatography. The resulting thiazole derivatives were then boiled with the oxime derivatives under reflux in DMF solvent to obtain substituted thiazoles containing oxime groups. Antibacterial activity studies were then determined by Kirby-Bauer disc diffusion test using gentamicin as positive control. Free radical scavenging effects were performed using 1,1-diphenyl-2picrylhydrazil (DPPH) to perform antioxidant studies.