İkinci basamaktan lineer olmayan fark denklemlerinin çözümlerinin asimptotik davranışı
Asymptotic behaviour of solutions of second order nonlinear difference equations
  1. Tez No: 109995
  2. Yazar: YAVUZ SELİM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NECDET ÇATALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi İKİNCİ BASAMAKTAN LİNEER OLMAYAN FARK DENKLEMLERİNİN ÇÖZÜMLERİNİN ASİMPTOTİK DAVRANIŞI Yavuz Selim TUNÇ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 64 Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; Fark denklemleri teorisinde kullanılan bazı temel tanımlar verilmiştir. İkinci bölümde; Yüksek basamaktan lineer fark denklemlerinin genel teorisi ve çözümlerin elde edilmesinde bazı metotlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; İkinci basamaktan lineer olmayan fark denklemlerinin yeni bir sınıfının çözümlerinin asimptotik davranışı incelenmiştir.Bu denklemlerin mümkün olan çözümleri onların n -> oo için asimptotik davranışına göre çeşitli sınıflara ayrılmakta olup, çözümlerin varlığı ise sabit nokta tekniği yardımıyla gösterilmiştir. Ayrıca sonuçlan açıklayıcı örneklere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMLER: Lineer olmayan fark denklemleri, Asimptotik davranış, Poincare teoremi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis ASYMPTOTIC BEHAVIOUR OF SOLUTIONS OF SECOND ORDER NONLINEAR DIFFERENCE EQUATIONS Yavuz Selim TUNÇ Firat University Graduate School of Science and Technology Department of Mathematics 2002, Page: 64 This study is arranged in three chapters. In the first chapter; Some fundamental definitions in the theory of difference equations are givea In the second chapter; The general- theory of higher order difference equations and some methods of obtaining solutions are described. In the third chapter; The asymptotic behaviour of solutions of new class of second order nonlinear difference equations are considered. The possible solutions of these equations are classified into several classes according to their asimptotic behaviour as n -> qo and then proved its existence with the help of fixed point techniques. Examples are also given to illustrate the results. KEYWORDS: Nonlinear difference equations, Asymptotic behaviour, Poincare theorem.