Bazı tiyazol ligandları ile bunların geçiş metalleri komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of thiazole containing ligands and their complexes with transition metals
- Tez No: 109999
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOYBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ill ÖZET BAZI TİYAZOL LİGANDLARI İLE BUNLARIN GEÇİŞ METALLERİ KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KAREKTERİZASYONU YÜKSEK LİSANS TEZİ Handan GÜNGÖRDÜ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa: 42 Bu çalışmada, 2-(4-aminofenil)-6-metil benzotiyazol ile salisil aldehit mutlak alkollü ortamda reaksiyona sokularak 2-[4-(5-metil)-l,3-benzotiyazol-2-il) fenil] imino- 2-hidroksi benziliden (LıH) ligandı, 2-amino-6-nitro benzotiyazol ile salisil aldehit mutlak alkollü ortamda reaksiyona sokularak 2-(5-nitro-l,3-benzotiyazol-2-il) imino-2- hidroksi benziliden (L2H) ligandı sentezlendi. Sentezlenen bu ligandlar ile Ni(II), Co(II) ve Cu(II)'nun asetat tuzlan ile mutlak alkollü ortamda etkileştirilerek kompleksleri sentezlendi. Elde edilen ligandlar ve komplekslerin yapıları İR, îH-NMR, magnetik süseptibilite, elementel analiz ile aydınlatıldı. Ayrıca bu komplekslerin termal özellikleri de TGA ve DSC ile incelendi. Bulunan deneysel verilerin değerlendirilmesi sonucu Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin paramanyetik karedüzlem yapıda olduğu gözlenirken, Co(II) komplekslerinin ise paramanyetik tetrahedral yapıda olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tiyazol, Cu(II), Co(II), Ni(II), Kompleks
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS AND CHARACTERISATION OF THIAZOLE CONTAINING LIGANDS AND THEIR COMPLEXES WITH TRANSITION METALS Handan GÜNGÖRDÜ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies,, Department of Chemistry 2002, Page: 42 In this work, 2-[4-(5-methyl)-l,3-benzothiazole-2-yl) phenyl imino-2-hydroxy benzylidene was synthesized from 2-(4-aminophenyl)-6-methylbenzothiazole and salicylaldehyde in absolute ethanol. 2-(5-nitro-l,3-benzothiazole-2-yl) imino-2-hydroxy benzylidene was synthesized from 2-amino-6-nitro benzothiazole and salicylaldehyde in dry ethanol. Ni(II), Co(II) and Cu(II) complexes of these ligands were synthesized in absolute ethanole. Characterizations of these complexes and the ligands were accomplished by FTIR, H NMR, magnetic susceptibility, elemental analysis and UV-Visible spectroscopy. In addition, thermal properties of the ligands and its complexes also studied by TGA and DSC. In the light of these experimental results, geometric structure of the complexes were found to be low field square planar for Cu(II) and Ni(II) while Co(II) complexes found to be low field tetrahedral. Key Word : Thiazole, Cu(II), Co(II), Ni(II), Complex