Tiyazol grubu içeren schiff bazı ligandların geçiş metal komplekslerinin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemle tayini
Determination of stability constants by potentiometric method of the some transition metal complexes of schiff base ligands containing thiazole group
- Tez No: 116570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖLÇÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TİYAZOL GRUBU İÇEREN SCIIİ1T- BAZİ LİGANDLARIN GEÇİŞ METAL KOMPLEKSLERİNİN KARARLILIK SABİTLERİNİN POTANSİYOMETRİK YÖNTEMLE TAYİNİ Güllü ÖZKAN Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı 2002; Sayla: 50 Bu çalışmada 2-hidroksi-l-naftaliden-4-fenil-2-amino liyazol (Ligand I) ve 2-hidroksi -l-benziliden-4-fenil-2-amino liyazol (Ligand II) polansiyometrik yöntemle su-alkol karışımında NaOH ile titre edildi. Bu ligandların asidik ayrışma sabitleri hesaplandı. Bu ligandların. Cu(II). Ni(Il) ve Co(II) metal iyonlarıyla su alkol ortamında oluşturulan komplekslerinin NaOII ile polansiyometrik olarak titrasyonu yapıldı. Komplekslerin ara basamak ve toplam kararlılık sabitleri, bir bilgisayar programı kullanılarak. Newton-Raphson metoduyla elde edilen polansiyometrik verilerden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF STABILITY CONSTANTS BY POTENTIOMETRIC METHOD OF THE SOME TRANSITION METAL COMPLEXES OF SCHIFF BASE LIGANDS CONTAINING TIIIAZOI.F. GROUP Güllü ÖZKAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 2002, Page: 50 In this work, 2-hydroxy-l-naphthalidene-4-phenyl-2-amino thiazole (Ligand I) and 2- hydroxy-l-benzylidene-4-phenyl-2-amino thiazole (Ligand II) have been titrated with NaOH in alcohol-water mixture. Then acidic dissociation constants of these ligands were calculated. The complexes of these ligands with Cu(ll), Ni(II) and Co(ll) metal ions prepared in alcohol-water medium were titrated by potcntiometric method with NaOFI. Stepwise and total stability constants of the complexes, using a computer program, were calculated from the potcntiometric data obtained by Ncwton-Raphson method. Key Words : Thiazole, Schiff Bases, Potentiometric Titration, Complex Stability Constant \