Türkiye'de kamu hizmetlerine giriş ve hizmete alma politikaları
Employment in the public service and employing policies
- Tez No: 110016
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA L. ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Kamu yönetimi sistemleri ve kamu personeli günümüzde ülke gündemlerini çokça meşgul eden konuların başında gelmektedir. Şüphesiz ki yönetim olgusu statik bir durum değil, dinamik bir süreçtir. Bu süreç bilhassa günümüzde kamu hizmetlerinin nitelik ve sayı itibariyle artması sonucunda daha bir sürat kazanmıştır. Kamu hizmetlerini yerine getiren kamu personelinin bu gelişmeler karşısında performans ve etkinliğini artırabilmesinin yanında işe alınacakların da işin niteliklerine uygun ve gerekli donanımlara sahip olup olması gözetilir olmuştur. Bu açıdan günümüzde kamu personel sistemlerinin en önemli sorunu, süratle gelişen kamu hizmetlerine uygun ve yetenekli elemanların işe alınması konusu olmuştur. Ayrıca işe alma konusunda izlenecek politikaları belirleyecek olan siyasilerin de meseleye yaklaşımları ayrıca önem kazanmıştır. Kamu görevlilerinin işe alınmaları konusunda, tarihsel süreçte kayırma sisteminden liyakate sistemine doğru bir gelişme kaydedilmiştir. Etkinlik ve yeterliği esas alan Liyakat sistemine işlerlik kazandıracak en önemli unsur merkezi bir kuruluş tarafından yapılan ve objektif kriterlere ve güvenilirliğe sahip sınav sistemlerinin uygulanmasıdır. Günümüzde kurumsal esasa dayalı terk edilmesi; eleman alımında görevin gereklerini hedefleyen sınav uygulamalarının yeniden düzenlenmesiyle kamu hizmetlerinin yetenekli ve uzman personel kadrosuyla yerine getirilmesi etkinlik ve verimliliğin artacağını söyleyebiliriz İşe alma konusunda Türkiye'de ve dünyada uygulanan hizmete alma politikalarını ve sınav sistemlerini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada; Türkiye'deki mevcut mevzuat ışığında, işe alma uygulamaları ve sınav yöntemleri incelenmiştir. Araştırmanın üniversiteyi bitiren öğrencilerin önündeki meslek seçeneklerini tanımaları ve buna göre, hangi donanımlara sahip olmaları gerektiği hususunda, genel bilgilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public Administration systems and civil servants are one of the major current issues that keep the agendas of the countries busy. Surely administration fact is not static but a dynamic process. Today this process has gained more acceleration as a result of the increase in both attribute and amount and also development. Civil servants who do public service may increase their performance and activities and the ones who are going to be employed must meet the qualities and must have the needed qualifications according to these changes. The most important problem of the civil servant systems is to employ suitable and well-qualified staff for the fast growing public services and the point of views of the politicians who will apply the policies has more importance. In employing the civil servants, the system is changing from preferential treatments into a deserving system. We can see that exams that are done by a central institution, which has objective criteria and reliability, become widespread instead of institutional based employment. Inside this research which aims to study the employing policies and examination systems in Turkey and all around the world, we also have not omitted the ideas of writers related to solving the problems of employment after stating thoroughly the various examination systems and employment applications in Turkey under the light of the laws. We also included explanations which will guide the new graduates of universities recognise the job opportunities and the qualifications they need to have.