ILO temel sosyal güvenlik standartları kapsamında aile yardımlarının Türk sosyal güvenlik sistemine entegrasyonu: Avrupa Birliği karşılaştırmalı öneriler
Integration of family benefits within the scope of the international labor organization fundamental social security standards to the Turkish social security system: European Union comparative recommendations
  1. Tez No: 569082
  2. Yazar: İSMAİL KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Küreselleşme ve teknoloji çağı ile birlikte ortaya çıkan demografik değişim gelişmiş ülkelerde doğum oranlarının azalmasına ve yaşlı nüfusun çoğalmasına sebep olmaktadır. Yaşlanan toplumun ülke finansmanında ve sosyal güvenlik giderlerinde oldukça olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Çalışma hayatındaki kadınları desteklemek ve çocuk sahibi olma konusunda teşvik etmek, bunun sonucunda da tekrar genç bir nüfusa kavuşmak amacıyla ailelere bazı yardımlar yapılmaktadır. Yalnız nüfusa bağlı değil, bununla birlikte gelir dağılımının dengesiz olduğu ülkelerde de aile yardımları çocuk yoksulluğunun önlenmesinde oldukça etkilidir. Aile yardımlarının yerine getirilme tarzı, ülkelerin sistemlerine göre çeşitliliklere sahip olmaktadır. Kimi ülkeler primler ve devlet katkısı ile finanse ederken çeşitli ülkeler de vergilerle finansman sağlamaktadır. Ülkemizde hali hazırda bu konu kapsamında bazı yardımlar uygulanmakta, fakat geçerli ve yeterli sayılabilecek bir aile sigortası yer almamaktadır. Bu araştırmada öncelikle ILO sosyal güvenlik standartları çerçevesinde aile yardımları kavram ve kapsamı değerlendirilmiştir. Orta Avrupa, Güney Avrupa ve İskandinav ülkelerindeki aile yardımları uygulamaları literatür taraması ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde aile yardımı niteliğinde olduğu düşünülen yardımlara değinilmiş ve bu yardımlar hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise ülkemiz sosyo-ekonomik koşulları göz önünde bulundurularak aile yardımları konusunda bir model önerisi sunulmuştur. Çalışma neticesinde, Avrupa Birliği ülkelerinde ILO standartları kapsamında uygulanan aile yardımları değerlendirilmiş ve ülkemiz adına uygun olabilecek bir model sunulmuştur. Ülkemizde çeşitli kurumlar tarafından yerine getirilen yardımların tek bir çatı altında toplanması ve kapsamının genişletilmesi önem arz etmektedir. Aile yardımlarını devlet stratejisi olarak gören toplumlar gelişen, aydınlık bir geleceğin temellerini atmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The demographic change that comes with globalization and technology age leads to decrease in birth rates in the developed countries and to the growth of the elderly population. It causes very negative effects of aging society on country financing and social security expenses. In order to support women in employment and encourage them to have children, as a result, some assistance is provided to families in order to reach a young population again. Not only in the population, but also in countries where the income distribution is unbalanced, family benefits are very effective in preventing child poverty. The way in which the family benefits are fulfilled varies according to the systems of the countries. Some countries are financed by premiums and state contributions, and various countries are financed by taxes. In our country, some assistance is currently being implemented within the scope of this issue, but there is no valid and sufficient family insurance. In this study, firstly, the concept and scope of family aids were evaluated within the framework of ILO social security standards. The applications of family aids in Central Europe, Southern Europe and Scandinavian countries are presented with a literature review. n our country, the help that is considered to be a family benefit is mentioned and detailed information is given about these aids. Afterwards, a model proposal regarding family aids has been presented by considering the socio-economic conditions of our country. As a result of the study, the family aids applied within the scope of ILO standards in European Union countries were evaluated and a model that could be suitable for our country was presented. It is important to combine and extend the scope of assistance provided by various institutions in our country. Societies that view family benefits as state strategies build a bright future.