Performans değerleme ve performansa dayalı ücretlendirmenin analizi
Performance appraisal and analysis of the performance based pay systems
  1. Tez No: 253610
  2. Yazar: MÜGE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Son zamanlarda örgütlerin performansları arttırabilmek için kullandıkları en önemli insan kaynakları fonksiyonlarından biri performans yönetimidir. insan kaynağının önem kazanmasıyla birlikte, performans değerleme işletmelerde önemli olmaya başlamıştır. Performans Yönetim Sistemi, bir işte çalışan personelin performansını belirleme, teşvik etme, ölçme, değerlendirme, geliştirme ve ödüllendirmeden oluşur. Performans Değerlemenin, işletmelerde sadece bir personelin performansının değerlenmesinde kullanılan tekniğin seçimi olarak algılanması sorununu ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen bir sistemdir.Temel amacı personel motivasyonu, performans ve ödüller arasında bağ kurmak olan Performansa Dayalı Ücret, personeli geçmiş dönem başarısından dolayı ödüllendirmek ve gelecekte daha iyi performans göstermesini sağlamak için parasal ve para dışı araçların bir arada kullanıldığı bir sistemdir.Günümüzde şiddeti giderek artan rekabetle birlikte işletmeler gerek ulusal gerekse de uluslararası piyasalarda faaliyetlerini sürdürebilmek ve gelişebilmek amacıyla insan kaynaklarına önem vermeye başlamışlardır. İnsan kaynağının önem kazanmasıyla birlikte geleneksel ücret sistemleri yerine performans ve ücret arasında ilişki kuran Performansa Dayalı Ücret Sistemine önem verilmeye başlanmıştır. Personeli gösterdiği performansa göre ücretlendirerek motive etmek ve ondan daha fazla verim almak istenmiştir.Bu çalışma üç ana bölüm şeklinde planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, performans, performans değerleme ve performans yönetim sistemi kavramlarına yer verilmiş, performans yönetim sistemi ayrıntılı bir biçimde anlatılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, ücret ile ilgili kavramlar, ücret yapısının kurulması ve ücret sistemlerine özellikle performansa dayalı ücret sistemiyle ilgili bilgiere yer verilmiştir.Çalışmanın son kısmı olan üçüncü bölümde ise, bankacılık sektöründen bir uygulama örneğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
recently, performance management is one of the most important human resources functions for organization to enhance their performance. Along with the human resources becoming more important, performance appraisal becoming important in the enterprises. The Performance Management System consists of determining, encouraging, measuring, valuating, developing and rewarding the performance of a personnel working in a workplace. The Performance Appraisal is a system, which was developed to remove the traditional comprehension regarding the performance valuation in the enterprises, according to which, the performance appraisal was comprehended only as the selection of the techniques used for the appraisal of the performance reflected only by only one personnel.The Performance Based Pay System is a system, where the financial and nonfinancial instruments are used together and in combination, and its main aim is to motivate of the personnel and to build up a link and relation between the performance and pay, in order to reward the personnel because of his/her successes reflected in the past period and accordingly, to encourage him/her to reflect better performances in the future periods.Nowadays, the severity of the competitions is increasing upwards day by day and therefore, the enterprises have started to pay more attention to the human resources, in order to be able to continue their activities in the national and international markets and to develop their structures further. Along with the human resources becoming more important, the Performance Based Pay system, which builds up a link and relation between the performances reflected and wage earned, has started to become more important, instead of the traditional pay systems. Herewith, it is aimed to motivate the personal through pay him/her according to the performance reflected by him/her and to obtain more efficiency from him/her.This study is planned under three main sections. In the first part of the study, the concepts of performance, performance valuation and performance management system are tried to explain.In the second part of the study, concepts regarding to the wage and building up the pay structure and pay systems expecially related to the performance pay system are explained.Within the third and last part of the study, an example of application from banking sector are explained.