Klasik ve Hellenistik Dönem antlaşma kabartmaları
Treaty - relief of the classical and the Hellenistical Period
- Tez No: 110082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Klasik Dönemde; özellikle MÖ 5. yy'ın son çeyreğinden itibaren yontu sanatında önemli gelişmeler olmuş ve bu dönemde Atina ile diğer Grek ve Anadolu şehirleri arasında yapılan antlaşmaların metni üzerinde bir de kabartma alanı bırakılarak, yapılan antlaşma ile ilgili temsili bir konu yerleştirilmeye başlanmıştır. Kesin tarihli olmaları bakımından bu eserler, plastik eserlerin dönem özelliklerinin anlaşılmasında ve stilistik bir kronoloji oluşturulmasında çok önemli bir yere sahiptir. Dönem sanatının stilistik ve biçimsel özelliklerini ayrıntılı bir şekilde kavrayabilme açısından önemli olan bu antlaşma kabartmalarının incelenmesi, daha sonra yapılacak araştırmalar için de iyi bir kaynak olacaktır. Attika'da politik amaçlı olarak kullanılan antlaşma kabartmaları birbirleriyle ve aynı dönemlerde yapılmış olan adak levhaları, steller, seramikler üzerindeki figürler ve değişik amaçlı olarak kullanılan diğer kabartmalarla karşılaştırılarak bu tip kabartmaların apayrı bir grup olduğu hatta kendi içinde de alt gruplara ayrıldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In Classical Period; particularly beginning, with last quarter of the fifth century, significant development had occured in carving art and this period while a relief part was left space on the contexts of agreement that was made between Athens and other cities of Greece and Anatolia, a representative topic related to agreements, began to be replaced. In the respect of their precise dates, these works have a high significance in determining their characteristics and stylistic chronology. Examination of these agreement reliefs that have significance in the respects of the detailed understanding of the formal and the stylistic characteristics of art in this period, will also be a source for the studies that will be made soon. It was concluded that the agreement reliefs used for the political purpose, were disordered with each others and votive reliefs, stelai. figures on the ceramics, and other reliefs used for the different purposes in the same period, but this type of reliefs were in a very distinctive group and had divisions in the same group.