Sefername'nin morfolojik açıdan incelenmesi
A Vocabulary investigation on Sefernama of Nasir Husrav
- Tez No: 110101
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NASIR HÜSREV'İN SEFERNÂME'SİNDEN SARF (KELİME BİLGİSİ) ÇALIŞMASI Ayşegül KOTAN Danışman: Doç. Dr. Nimet YILDIRIM 2002- SAYFA: VIII+78 Jüri: Doç. Dr. Nimet YILDIRIM Doç. Dr. Turgut K ARAB EY Doç. Dr. Veyis DEĞİRMENÇAY Bu çalışma Nâsır-ı Hüsrev kısa adıyla bilinen Ebû Mu'în Nasır b. Hâris-i Kubâdiyânî (öl. 481/1088)'nin şaheser yapıtlar kategorisindeki Fars Klasiklerinden biri olan Sefenâmesi' nin gramer özellikleri açısından ele alınarak incelenmesi,, klasik Farsça dilbigisinin morfolojik özelliklerinin tespit edilerek modern Farsça kelime yapılarıyla benzerlik ya da farklılıklarının örnekleriyle ortaya konulması, aynı zamanda eserin yazıldığı çağda yaygın Farsça dil özellikleriyle dilbigisi kurallarının belli ölçülerde de olsa tespit edilmesini amaçlamaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde: yazarın yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde: Sefernâme'de kelime türleri tek tek ele alınarak dilbigisi açısından özellikleri incelenmekte konular. Farsça morfolojik yapılar ve kelime türleri doğrultusunda kategorize edilerek her konu için. çalışmamıza esas alman Sefename'den tespit edilen örnekler ve hemen altında da Türkçe çevirileri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS A VOCABULARY INVESTIGATION ON SEFERNAME OF NASIR HUSREV Ayşegül KOTAN Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nimet YILDIRIM 2002 - PAGE: VIII+78 Jury: Assoc. Prof. Dr.Nimet YILDIRIM Assoc. Prof. Dr. Turgut KARABEY Assoc. Prof. Dr. Veyis DE?İRMENÇAY This work involves vocabulary investigation of famous Sefername. which is a book by Nasir Husrev. one of the greatest personalities that Iran Literature has seen in the 11 th century. Sefername invades an important place in Iran Literature History in respect of being the first prose work of Nasir Husrev has managed to leave numerous verse and prose valuable works in Iran Literature History and became famous by every aspect. He has committed many subjects including politics, metaphysics, etics and religious traditions.