Yükseköğretimde Yurtkur
Yurtkur in higher education
- Tez No: 110121
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SİNAN BİLGİLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YÜKSEK ÖĞRETİMDE YURTKUR Yahya PASİNLİOĞLU 2002 Sayfa 97 Jüri:Yrd.Doç.Dr.Ali Sinan BİLGİLİ Yrd.Doç.Dr.Selahattin TOZLU Yrd.Doç.Dr.Tuncay CEYLAN Yurtkur, yüksek öğrenim gören öğrencilere kredi vermek, yurtlar yaptırmak ve yurt işletmesini sağlamak sureti ile Türk Gençlerinin yüksek öğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacı ile 1961 yılında 351 sayılı kanunla kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak merkezde Genel Müdürlük, taşrada 20.Bölge Müdürlüğü ve 191 Yurt Müdürlüğü' nde hizmet vermektedir. Yurtkur, 200.000'e yakın öğrenciyi barındırırken, 412.304 öğrenciye katkı, 400.000'den fazla öğrenciye öğrenim kredisi vermektedir. Sosyo-kültürel ve sportif faaliyetlerle öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirmeleri desteklenmekte, psikolojik problemlerinin çözümü için psiko-sosyal servisler yaygınlaştırılmaktadır. Öğrencilere beslenme katkısı yapılmaktadır. Öğrencilerin, odaların kalabalık olmasından, yurtların fiziki yapısından, kantin, kafeterya hizmetlerinden, yurt kurallarından, idareci öğrenci ilişkilerinden, arkadaş ilişkilerinden, ulaşım zorluklarından ve ekonomik zorluklardan kaynaklanan problemleri bulunmaktadır. Bu problemlerin çözümü için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu araştırmada örnek olarak incelediğimiz modeller sonucunda yeni bir model önerisi sunarak öğrencilerin problemlerini ortadan kaldırarak, daha başarılı olmaları için yapılması gerekenler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS“YURTKUR”IN HIGHER EDUCATION Yahya PASİNLİOI?LU 2002 Page 97 Jury: Assist.Prof.Ali Sinan BİLGİLİ Assist.Prof.SeIahattin TOZLU Assist.Prof.Tuncay CEYLAN“Yurtkur”was founded in 1961 on article 351 to introduce better possibilities of higher education and contribute to social and cultural development of univirsity students through providing them with grants, accommodations. With its 20 regional and 191 Local directorates it carries out its responsibilities under the control of the Turkish Ministery of Education.“Yurtkur”provides accommodation for almast 200.000 students and grants for more than 400.000 Woreover, it supports students socio-cultural and sport activities, and extends the pscho-social services for producing solutions for their problems. It also contributes to their better feeding. Students are usually faced with some problems such as over-crowded and inconuenieut rooms, insufficient services of cantin and cafeterias, strict rules of the dormiton'es lack of mutual understanding and affection betcueen officials and resideuts, lacak of public transportation and economic difficulties, These problems should in no time be solved. In this study, as a result of careful analysis of u'an'ous new models, an ideal one is introduced to get rid of all these problems.