Güzel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin psikolojik ihtiyaçları
Psychological needs of the students having fine-arts training
  1. Tez No: 110133
  2. Yazar: ÜLKÜ SEVİM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGAR İMAMVERDİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, güzel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin; sınıf düzeyi (1-4), cinsiyet, anabilim dalı (Müzik, Resim, Tiyatro, Grafik), yerleşim yeri (il, ilçe, köy), annenin-babanın öğrenim durumu, algılanan anne-baba tutumu değişkenlerinin psikolojik ihtiyaçlara etkisinin olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim, Müzik bölümleriyle Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik, Resim, Tiyatro ve Grafik bölümlerinin birinci ve son sınıfında okuyan 23 1 denek üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada ölçek uygulamaları 2001-2002 öğretim yılında yapılmıştır. Araştırma kapsamına giren deneklerin 131 'i kadın 100'ü erkektir. Verilerin toplanmasında; bireylerin psikolojik ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla Edwards tarafından geliştirilen Edwards Kişisel Tercih Envanteri ve ILGAR tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi, varyans analizi istatistik! tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; üniversite Öğrencilerinin psikolojik ihtiyaç örüntülerinde, birinci ve son sınıf olma, yerleşim yeri, ve babanın öğrenimV durumunun etkili olmadığı; cinsiyet, annenin öğrenim durumu ve algılanan baba tutumunun kısmen etkili; algılanan anne tutumunun ise etkili olduğu görülmektedir. Anabilim dallarına, sınıf düzeyine bakıldığında psikolojik ihtiyaçların çok fazla farklılaşmaması, güzel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin kişilik yapılarının benzerlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Cinsiyete ilişkin veriler incelendiğinde en belirgin olarak erkeklerde“karşıt cinsle ilişkiler ihtiyacı”kız öğrencilerinde ise“değişiklik”ihtiyacı yüksek çıkmıştır. İhtiyaçların büyük çoğunluğu farklılık göstermemektedir. Algılanan anne tutumunun; öğrencilerin psikolojik ihtiyaç örüntülerini etkilediği görülmektedir. Algılanan anne tutumuna göre; ilgisiz tutuma sahip annelerin çocuklarında“başarma”,“düzen”,“yakınlık”gibi psikolojik ihtiyaçları düşük;“kendini suçlama”ve“saldırganlık”ihtiyaçları yüksek olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to find out the psychological needs of the, students having fine-arts training under the following items: their term, or year (1-4), sex, department, settlement, place, parents' education level and parental attitudes. This study covers 23 1 samples selected from the first and last-year students at the departments of Painting and music at training of fine art Kazım Karabekir Education Faculty Fine Art and at the departments of music, paiting, theatre and graphics at Faculty of Fine Arts. The questionnaire was carried out in 2001-2002 year; 131 of the samples were female while 100 were male. The data regarding the students' psychological needs were gathered by means of Edwards Personal Choice Inventory as developed by Edwards and Personal Identity form as developed by ILGAR. The data acquired were evaluated by using arithmetical mean value, standard deviation, t-test, variation analysis. According to the data acquired, it seems obvious that students status as the first or last year student, their settlement places and their fathers' educational level are not influential on their psychological needs however, their sex, their mothers' educationalVII level and their fathers' attitude are relatively influential, while their mothers' attitude is influential. The wide spectrum of their psychological needs as regards their calssroom and departments reveals that the personal structures of the students having fine-arts training are almost similar in many ways. The data concerning the sex show that male students develop a need for affairs with the apposite sex, while female students have a need for change. However, most of these needs do not show difference. Parental attitudes as perceived seem to influince the students' psychological needs. According to the mother's attitude, the children of the indifferent mothers have lower psychological needs in terms of“success, order, closeness' however, they present high values in their needs for ”self-accusation“ and ”aggresiveness".