Örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine etkisi
The effect of organisational culture to total quality management
- Tez No: 214463
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
çinde bulundugumuz su günlerde is hayatında büyük degisiklikler yasanmaktadır. Bilim ve teknolojideki hızlı gelismeler ve küresellesme daha sıkı bir rekabetin olusmasına neden olmaktadır. Bu sebeple isletmeler, hem ulusal hem de uluslar arası piyasalarda rekabet etmeye baslamıslardır. Birçok isletme bu zorlu rekabet karsısında ya yok olmakta ya da daha güçlü olan isletmelerle birlesme yoluna gitmektedirler. Bu gün için bir zorunluluk haline gelen ve her safhada uygulanmaya baslanan Toplam Kalite Yönetiminin örgüte yerlesmesi ve örgütün ayakta kalmasını saglayarak basarıya tasıması örgüt kültürüne baglıdır. Örgüt kültürünü tamamlayamamıs organizasyonların toplam kalite yönetimini örgütlerine yerlestirmeleri ve uygulamaları imkânsızdır. Örgüt kültürü, bireyin tek basına ihtiyaçlarını karsılayamaması sonucu dogmustur. Örgütler içinde bulundukları toplumun kültürü ile bagdastıkları müddetçe varlıklarını sürdürebilirler. Toplumsal kültürle uyusmayan örgütler islevlerini zamanla yitirirler. Aynı zamanda toplumsal degisime de açık olmak zorundadırlar. Organizasyonların hayatta kalabilmelerini güçlü örgüt kültürleri saglar. Çalısmamızın amacı, degisen yönetim anlayıslarını inceleyerek, örgüt kültürünün toplam kalite yönetimine olan etkisini arastırmaktır. Çalısmamız kapsamında yönetim, kalite, toplam kalite yönetimi ve örgüt kültürü incelenmistir
Özet (Çeviri)
We are nowadays facing great changes in the business world. The fast developments of science and technology lead the globalization and harder competition. Therefore the companies try to compete both national and international markets. Most of companies whether disappear from market or joining the other bigger companies. Total quality administration's being successful nowadays is connected with "the organizational culture. Without completing the organizational culture studies it is impossible for the organizations to be successful in total quality administration. Organizational culture has risen because of the individual's being unsuccessful in covering its needs by him. Organizations can live when they are successful in getting along well with the societies where they are in. Organizations that are not getting along with the social culture will loose their effects in time. Our aim in this study is to examine the changing administration system and the effects of this new system in whole quality administration. In our study administration, quality, total quality administration and organization culture have examined.