Mut yöresi müzik kültüründe halk oyunları ezgileri
The Melodies of folk dance in the Mut region
- Tez No: 110165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Mut yöresi halk oyunları müzikleri ve çözümlemeleri bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Öncelikle yörenin tarihi ve coğrafi durumu incelenmiş, daha sonra geleneksel çalgıları ve müzikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada, yöre oyun müzikleri notaya alınırken özellikle geri dönüşüm işaretlerinin kullanılmamasına özen gösterilmiş, türkü içindeki belirgin motiflerin varyantları ve her türkünün belirgin bitiş cümle ve/veya motifleri incelenmiştir. Bu araştırma katılımcı gözlem ve görüşme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiş bir alan araştırmasıdır. Araştırmada işitsel ve görsel belgeleme teknikleri kullanılmıştır. Ses kayıtlan, Sony Voice Operated Recording Microcasstte-Corder M-727 V (V-O-R) ile yapılmıştır. Yazılar Microsoft Office XP Word ile, notalar ise Finale 2002 nota yazım programı ile yazılmıştır. 14 oyun ezgisi notaya alınmış, 58 motif, 631 çeşitlemesi ile birlikte incelenmiş ve ayrıca 28 adet fotoğraf kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde folklor ve etnomüzikoloji alanında yapılmakta olan bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak ve unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin korunmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı olmaktır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our thesis subject is folk dance musics and results from Mut. At first, we studied historical and geographical characterictics and after that we gave knowledge about traditional enstrumans and musics. When we study other works, we can see the shortage in folk dance musics. We didn't use repeat symbols in folk dance musics notes. We studied about dominant motifs' varieties in folk music and dominant last sentence and/ or motifes. We used observation and conversation technics in this study. We used, Sony Voice Operuted Recording Microcassette- Corder M-727 V (V-O-R) in voice records, Microsoft Office XP Word in writing and Finale 2002 in notes. In 14 melody, 58 motif and its 631 variants characterized. And in this thesis 28 photograph are used. Our target is to develop folk and ethnomusicology and to protect our last cultural values for future and new age. VII