Karaman ili Sarıveliler ilçesi Dumlugöze köyünde kardelen çiçeği yetiştiriciliğini denetleyen coğrafi koşullar ve koruma çalışmaları
The studiens of protecting and the geographic conditions which control the raising of galanthus elwesii in Dumlugöze village, of Sarıveliler, in Karaman
  1. Tez No: 134890
  2. Yazar: HASAN AKSU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ KAYACILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET İlk olarak tesadüfen 1876 yılında İzmir'de bulunan Kardelen Çiçeği, zamanla ülkemizden ihraç edilen en önemli soğanlı bitki olmuştur. 1950'li yıllara gelindiğinde nesli tehlike altına giren bitkinin korunması için çalışmalar başladıysa da 1976 yılma kadar sonuç alınamamıştır. İthalat ve ihracat yapan ülkelere, çevre örgütlerinin baskı kurmasıyla Kardelen bitkisinin tarım alanlarında yetiştirilmesi gündeme gelmiştir. Pilot bölge olarak seçilen Dumlugöze Köyünde çalışmalar 1 992 yılında başlamıştır. Bitkinin doğal ortamda varlığım sürdürmesi için koruma çalışmaları 1990'h yıllarda başlamıştır. Ülkemizde bakanlık nezdinde başlayan çalışmalar sonucu bir yönetmelik yayınlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Halen CITES sözleşmesine üye olmak için çalışmalar devam etmektedir. Çalışmanın amacı köyde bitkinin yetişme koşullarını denetleyen coğrafi şartları ortaya koymak, bitkinin yetiştirilmesi için gerekli şartlan belirlemek ve yapılan korama çalışmaları hakkında bilgi vermektir. «?ssss sa
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Galanthus Elwessii, which is found for the first time by chance in 1 876,has been the most important bulbous flower exported from our country in time. Even if the studies had been started to protect the plant which was under risk of depleting, until 1 876, no conseguence was taken. Growing the Galanthus plant in the region of agriculture is started to discuss with the pressure of enviroment organizations to the countries which made export and import. Fist studies started in Dumlugöze Willage in 1992. In 1990's proctering studies for sustaining its existence in the natural enviroment were started. In the result of ministry works, a regulations was issued and put into practice. And also, works to be a memeber of CITES contact still goes on. The purpose of this work is giving information about the geographical conditions which controls the growing condiations of plant in the willage, defining the condiations for growing this plant in the willage,defining the condiations for growing this plant and the protecting works made upto now.