Çok partili dönemde Zonguldak'ta seçmen davranışı
Voter behaviour in multy party period in Zonguldak
  1. Tez No: 110177
  2. Yazar: HAKKI CİBO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çok partili siyasal hayatın ilk seçimleri 1946 yılında yapıldı. Bu seçimler Türk siyasal hayatında demokrasiye geçişin denemesi olarak nitelendirilmektedir. Bu seçimlerde kontrolün idari organlar tarafından yapılması, çeşitli usulsüzlüklerin yapılmasına neden olmuştur. 1950 seçimleri 1946 seçimlerinin aksine adil olarak yapılan ilk seçimdir. Bu seçimlerden sonra 1954 ve 1957 seçimleri yapılmıştır. 1961 askeri müdahalesiyle kesintiye uğrayan bu süreç, askeri yönetimin saptadığı kurallar çerçevesinde, 1961 yılından itibaren tekrar düzenli şekilde işlemeye başlamıştır. Bu süreçte 1965, 1969, 1973 ve 1977 seçimleri yapıldı. 12 Eylül 1980'de iktidarı ele alan askeri yönetim bu süreci tekrar kesintiye uğratmıştır. Askeri yönetimin düzenlemelerine göre 1983'te yapılan genel seçimlerle demokratik düzene geçildi. Ve bu tarihten itibaren 1987, 1991, 1995 ve 1999 yıllarında genel seçimler yapıldı. 1950'den bu yana Zonguldak seçim çevresinde siyasal partilerin genel seçimlerde aldıkları oylardaki oynamalar, oyların merkez-sağ ve merkez-sol partiler arasındaki dağılımı ilgi çekici ve anlamlı bir tablo sunmaktadır. Çalışmada 1950'den itibaren genel seçimlerde Türkiye genelinde ve Zonguldak seçim çevresinde oylardaki eğilimler, kaymalar ve seçmen davranışındaki değişmeler değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The first elections of multi-party political life were made in 1946. These elections have been defined as an attempt of a transition to democracy in Turkish political life. That the controls were made by the administrative institutions in those elections led to several illegal activities. The elections of 1950, contrary to the elections of 1946, is the first election that enjoys justice. After these elections, the elections of 1954 and 1957 where made. This period, which was interrupted by the military intervention of 1961, restarted to act properly within the framework of the rules estoblishad by the military government. In this period, the elections of 1965, 1969, 1973 and 1977 were made. The military government which came to power on 12 September 1980 caused a reinter vention to this period. According to the regulations of the military government, the democratic order was established with the general elections made in 1983. And, beginning from that date on, general elections were made in 1987, 1991, 1995 and 1999. Since 1950, the changas within the votes of the political parties in Zonguldak election zone, relating the general elections ; and the distribution of the votes amang the right- central and left -central parties displays an interesting and meaningful picture. This study covers the trends and changes within the votes of the general elections in Turkey in general and Zonguldak zone in particular, starting from 1950 and also includes the alterations which had occured in the voters behaviours. VIII