Aday öğretmenlerin ilköğretim kurumlarında yaptıkları stajlarda görülen eksiklikler (Sakarya ili örneği)
Deficiencies of the training periods that the candidates teachers was under training in the primari schools (sample of Sakarya city)
  1. Tez No: 110176
  2. Yazar: NİLGÜN MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ESKİCUMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu Araştırma Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim Fakültesi Sınıf öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinde okuyan aday öğretmenlerin ilköğretim kurumlarında yaptıkları staj faaliyetleri ile öğretmenlik mesleğine ne denli hazırlandıklarını ölçmeye yöneliktir. Aday öğretmenlerin stajlara giderken ve stajlar süresince uygulama öğretim elemanlarından ve uygulama öğretmenlerinden gerekli yönlendirmeyi alıp almadıkları; stajlar süresince karşılaştıkları güçlükler ele alınmıştır. Aday öğretmenlerin staj faaliyetlere karşı tutumları, isteklilikleri incelenmiştir. Staj yapılan uygulama okullarının özel veya devlet okulu oluşu, aday öğretmenlerin bölümleri ve öğrenim devreleri ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma evrenini 2001-2002 eğitim- öğretim yılında, Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencileri ve Sakarya ilinde görev yapan sınıf öğretmeleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu, rastgele seçilmiş ilköğretim kurumlarındaki 94 öğretmen ile Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim Fakültesi 245 son sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak iki farklı anket hazırlanmıştır. Aday öğretmenlere uygulanmak üzere 37 soruluk bir anket geliştirilmiş, uygulama öğretmenlerine uygulanmak üzere 12 soruluk bir anket hazırlanmış ve kullanılmıştır. Aday öğretmenlere uygulanan anketin güvenirlilik katsayısı (Alpha değeri ) 0.91, uygulama öğretmenlerine uygulanan anketin güvenirlilik katsayısı ise 0.66 olarak bulunmuştur. Bulguların analizi aşamasında SPSS (Statistikal package for Social Sciences) for windows 10.0' paket programı kullanılmıştır. Aday öğretmenlerin ve uygulama öğretmenlerinin vermiş oldukları cevapların yüzde ve frekans dağılımı alınmış ve varyans analizi yapılmıştır. Verilen cevapların anlamlılık derecesi SPSS, One Way ANOVA programında incelenmiştir. Anlamlılık derecesi 'F' değerlerine XVIbakılarak 0,05' den küçük olan değerler dikkate alınmıştır. Anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülen değişkenler arasında T-testi (Independent Samples T-testi ) uygulanmış ve bu programdan elde edilen bulgular doğrultusundaki tablolardan yorumlamalarda faydalanılmıştır. Araştırma sonunda aday öğretmenlerin stajlara başlamadan önce uygulama öğretim elemanı tarafından uygulama okulları ve staj faaliyetleri hakkında gerekli bilgi ve yönlendirilmenin verilmediği; uygulama okullarının da aday öğretmenlere okulu tanıtıcı bir toplantı yapmadıkları, aday öğretmenlerin çoğunlukla kendi çabaları ile uygulama öğretmenleri ile bağlantı kurdukları belirlenmiştir. » v* Uygulama öğretmenlerinin staj faaliyetleri, etkinlikleri, gözlem formları hakkında uygulama öğretim elemanları tarafından bilgilendirilmedikleri belirlenmiştir. Aday öğretmenler uygulama öğretmenlerinin haklarında doldurmuş oldukları gözlem formlarını beraber değerlendirme şansı bulamadıklarını ve objektif değerlendirme yapılmadığını düşündüklerini belirtmişlerdir. Aday öğretmenler uygulama öğretim elemanları ile staj faaliyetleri hakkında görüşemediklerini, etkinlikleri beraber değerlendiremedikleri belirlenmiştir. Uygulama okullarında aday öğretmenlerin sayılarının fazla olduğu ve bunun sonucunda aday öğretmenlerin dersler ve okulun işleyişi, ders dışı çalışmalar hakkında gerekli bilgileri edinemedikleri belirlenmiştir. Uygulama öğretmenleri ise aday öğretmenleri derse hakim olarak nitelendirmişlerdir. Aday öğretmenler stajlar sonunda kendilerini öğretmenlik mesleğine hazır hissettikleri belirlenmiştir. Uygulama okulları ile eğitim fakültelerinin daha sağlıklı işbirliği yapmalarının stajlar sırasında ortaya çıkan aksaklıkları olumlu yönde etkileyeceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is aimed at to examine how get ready the candidate teachers who are studying in Hendek Education Faculty Primary School Teaching Part, Social Sciences, Science and Turkish Teaching Parts to become teaching occupation. in this study, it is dealt with whether candidates göt a leading from the practice teaching assistants and practice teachers during the training period and while being under these training period; what kinds of diffıculties they met. Their attitudes and vvillingness towards the training periods are examined. The relations between the privafe sctıools ör public schools, the parts of the candidates teachers, education terms and dependent factors are investigated. The universe of this research is the students in their last classes in Hendek Education Faculty and the Primary Schools's teachers in Sakarya. The 94 teachers from the Primary Schools and 245 last class students from Sakarya Universİty, Hendek Education Faculty, who are chosen at random, constitutes the sample group. in this study, two different questionnaires are prepared for collecting information. Öne of the qustionaire, vvhich includes 36 guestions, for the practice teachers and the other, vvhich includes 12 guestions, is for practice teachers. The confidentiality coeffıcent (Alpha value) of the questionnaire, applied to the candidate teachers, is 0.91, the confidentiality coeffıcent of the questionnaire, applied to the practice teachers, is 0.66. The SPSS (Statistikal package for Social Sciences for Windows 10.0) packet programme is used in the stage of analizing the fındings. The percentage and the frequency dispersions of the candidates teachers'and practice teachers' answers are taken and varyans analysis is done. The signifıcance grade of the answers is examined in SPSS, Öne Way ANOVA programme. The restılts small than 0.05 is taken into consideration, loooking at the signifıcance 'F' values. IndependentSamples T-test is applied between the signifiant values and made use of the schedules in leading of the fmdings in interpretations. As the result of this study, it's found that, the necessary information and guidence about the practice schools and training period activities vvasn't given to the candidates by the practice teaching asistants; a gathering vvasn't hold for the candidates to introduce the practice schools; generally the candidates teachers connected with the practice teachers with their own efforts. The practice teachers vveren't informed about the training activities, observation forms by the teaching assistants. Candidate.teachers have stated that, they wouldn't have the chance to « V* evaluate the forms, which was fılled by the practice teachers, together with the practice teachers and they think that, the evaluation was not objective. And also they stated that, they did not have the chance to discuss the training activities and evaluated them with the practice teaching assistant. Due to amount of too many candidates, the candidates teachers did not have the necessary information about the activitiy of inside the school and the studies out of the school. The practice teachers described the candidate teachers as they could dominate during the lessons. That is stated that, the candidates felt ready for the teaching. As the result of the fmdings and interviews the candidates vvere hard-working during the training period. it is stated that, more affirmative cooperation between the practice schools and education faculties can effect the troubles towards to positive way.