Türk İş Hukukunda esnek çalışma
Flexible working in Turkish work law
  1. Tez No: 110179
  2. Yazar: SERAP HANEDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Gelişen üretim teknikleri, teknolojide yaşanan değişim ve ilerlemeler uluslararası rekabetin artması, yaşanan küresel ve bölgesel ekonomik krizler çalışma hayatında önemli değişiklikler;“esneklik”ve“esnek çalışma”tartışmalarım gündeme getirmiştir. Gelişmiş ülkelerde uygulama imkanı bulan esneklik ve esnek çalışma, ülkemizde hukuki sistemin engeliyle karşılaşmaktadır. Ülkemizde, iş hukuku sisteminin“esnek olmayan”, katı düzeni değişik ihtiyaçlara uyum sağlayacak bir çalışma ortamına geçilmesine, taraflar isteseler dahi imkan vermemesi, esneklik ve esnek çalışma uygulamalarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk iş Hukuku'nda esnek çalışma ile ne tür uygulamaların yapıldığı, bunların işçi ve işveren kesimine fayda ve zararlarının ne olduğu, tarafların bu konudaki görüşleri, esnek çalışma tarzının varolan iş yasalarıyla örtüşüp örtüşmediği, hangi yasaların değişmesi gerektiği üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, iş mevzuatımızda, çağdaş çalışma ilişkileri normları ile uyum sağlayan, sosyal ve ekonomik değişimlere ayak uydurulabilen, AB kriterlerine uygun, esnek çalışmaya yer veren hukuksal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Developing production technics, the changing and proceeding in technology, increasing of international competition, global and local economical crisis create important changes on working life and discussion of flexibility and flexible work. Flexibility and flexible work which is being applied in developed countries, is faced to difficulty of law system in our country. In Turkey, it is made difficult to be applied flexibility and flexible work that the rigid order of working low which is inflexible, doesn't give permission to pass the working life which is conform with different necessity in spite of the sides want to this. The aim of this study, is to determine which applying have made in Turkish working law with flexible work, they have what advantage and disadvantages in respect of employer and workman, point of view of sides, if the style of flexible wok is in agreement with working laws which are exist or not, which laws must be changed. In addition to this, it is to be stressed that the necessity of legal agreement which can be conformable with contemporary working relationship norms, is suitable with EU criteria's, is content of flexible work. VII