İslam düşüncesinde va'd ve va'id
In Islamic thought the recempense and punishment
  1. Tez No: 110210
  2. Yazar: ABDULLAH ATASEVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHAMMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLÂM DÜŞÜNCESİNDE VA'D ve VA'ÎD Abdullah ATASEVER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Muhammed YAZICI 2002- SAYFA: 103-VIII Jüri : Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Prof. Dr. Niyazi USTA Mutezile ekolünün beş ilkesinden biri olan va'd ve va'îd, Ehl-i sünnet ekolünde direkt olarak yer almasa da Allah'a iman ve ahiret konularında dolaylı olarak ele alınmıştır. Mutezile ye göre, insana mükâfat veya ceza vermek Allah'a vaciptir. Hal böyle olunca da Allah'ın inanan ve ibadet eden insanı dünyada övmesi, ahirette sevap vermesi ve cennete koyması gerekir. Öte yandan Allah'ı inkâr eden ve O'na ortak koşanlara ceza vermesi, günah işleyen inanları da tövbe etmemişlerse affetmemesi ve cehenneme koyması gerekir. Oysa Ehl-i Sünnet ekolüne göre, Allah için vücubiyet/gereklilik söz konusu değildir. Allah, iman edenlere, salih amel yapanlara övgü, sevap, cennet, affetme ve şefaate nail olmayı va'd etmiş; affa ve şefaate nail olmaya engel vasıfları bulunan müminleri ebedi olmayan azapla, iman etmeyen kişileri de cehennemle uyarmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS IN ISLAMIC THOUGHT THE RECEMPENSE AND PUNISHMENT Abdullah ATASEVER Supervisor: Assist.Prof. Dr. Muhammed YAZICI 2002- PAGE: 103-VÜI Jury : Prof. Dr. Mevlüt ÖZLER Prof. Dr. Niyazi USTA Recompense and punishmend which are one of the five principles of Mutezile sect has been considered indirectly in themes of believing in Allah and future life although it hasn't taken part in Ehl-i Sünnet sect. According to Mutezile, recompensing or punishing the human-being depends on Allah. İt depends on Allah to praise the one who believes and worship in the world, to give good deed and put these in paradise. The one who denies Allah, sins and doesn't rependance will be punished and put in tell by Allah. According to Ehl-i Sünnet sect, the necessity for Allah isn't in question. Allah inform praise, forgive for the one who believes and makes good things. The others who doesn't believe are informed with bitter and hell by Allah. Sinner muslims who aren't forgiven are threatened with limited bitter and hell.