Geçmişten günümüze natürmort
Stilife art from past to today
- Tez No: 110211
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET HAŞİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE NATÜRMORT RESİM Şeyda ERASLAN Danışman: Doç. Dr. Fikret Haşimov 2002- Sayfa:288 Jüri: Doç. Dr. Fikret HAŞİMOV Natürmort resimlerin ana konu olarak resim sanatına girmesi, Antik Yunun'a tarihlenir. Antik yunan'dan başlayarak günümüze kadar gelen serüveninde natürmort, yağlıboya tablolardan duvar resimlerine, süslemeli mezar taşlarından minyatüre kadar birçok alanda kullanılmıştır. Ölüdoğa temaları,resim sanatında karşımıza ana konu olarak sıkça çıkmasına rağmen, bazende ana konuya destek olarak figürlerle beraber kullanılmıştır. Avrupa'da, Flaman ülkelerinde sıkça kullanılan bu tür, Rönesans, Barok, Modern Sanatlar ve günümüz resim sanatında sıkça tercih edilen bir konu olmuştur. Türk resim sanatında ise; ölüdoğa temaları, minyatür resimler içerisinde, duvar resimlerinde iç mekan süslemesi olarak, çeşme ve mezar taşlarında, Batılılaşma döneminde ve çağdaş Türk resminde kullanılanak gelişme göstermiştir. Çalışmamızda da anlaşılacağı üzere, Geçmişten Günümüze Natürmort Resmin, resim sanatındaki yeri, önemi ve gelişimim göstermeyi amaç edindik.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT Master Thesis STILLIFE ART FROM PAST TO TODAY Şeyda ERASLAN Supervisor:Assoc. Prof. Dr. Fikret HAŞÎMOV 2000-PAGE: 288 Jury: Assoc. Prof. Dr. Fikret HAŞÎMOV Entrance of stillife picture in fine arts as main subject, dated to Antique Greek. Stillife have been used in many categories begining by Antique Greek, from oil on canvas to wall pictures and decorated tombstones to miniatures in it's advanture up to now. Stillife themes usualy comes main subject in fine arts, but sometimes it is used with figurativies for supporting main subject. This kind have been, preferred subject in Renaissance, Baraque, Modern arts and today by artists, which has been mostly used in Flaman caunries. İn Turkish Picture Art, stillife themes have been grown by using inside miniatures, fountains, tombstones and in wall pictures as interior room decorations, westernization period and Modern Turkish Picture. We have tried to show stillife art place and growth in picture art from past to today, which could be understood from our study.