Yazılı basında haber analizi (örnek olay: 12 Aralık 2000 tarihli çevik kuvvet eylemi)
News analysis in print media (sample event: 12 December 2000 dated riot police action)
- Tez No: 160689
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Ulusların dar alanlardan çıkarak geniş kentsel yaşama geçmesi, siyaset ve idarenin geniş alanlara yayılmasına neden olmuştur. Medeniyetin gelişmesi devletin her kurumunda olduğu gibi polis teşkilatlarının yapısını, fonksiyonlarını ve yürüttüğü hizmetlerin kapsamını da geliştirmiştir. Eski kalıplaşmış polislik anlayışından kurtulan demokratik polis teşkilatları, kurumlarını temel hak ve hürriyetler bağlamında geliştirirken bu değişimi hizmet götürdüğü halka da anlatması gerekmektedir. Polis teşkilatlarının insan haklarını ihlal eden kurumların başında gelmesi, polis teşkilatı çalışanlarının diğer kurumlardan daha dikkatli ve eğitilmiş olmaları zorunluluğunu doğurmaktadır. Bununla birlikte kendi içinde yaşadığı olumlu gelişimi yaptığı uygulamalarla gösterirken, aynı zamanda kitle İletişim araçlarını da kullanarak var olan değişimi halka göstermesi gerekmektedir. Bu çalışmada Türk polis teşkilatının günümüzdeki durumu, polis halk ilişkilerinin önemi ile polisin halk tarafından ne şekilde algılanacağına etki eden medyanın, polis konulu haber yaparken sunumunu ne şekilde ve nasıl yaptığını ortaya çıkarmaya çalışılmaktadır. Polis teşkilatımızın yapmış olduğu kanunsuz yürüyüşe ilişkin gazete yazı türleri incelenerek, araştırma öncesi oluşturulan varsayımlar tek tek sınanmaktadır. Yapılan bu çalışma toplum için vazgeçilemez nitelikler sahip olan medya ile polis teşkilatının yapması gerekenler ile birbirleriyle olan ilişkilerinin çerçevesine ilişkin öneriler getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nations leave narrow fields and go into large civilized life, therefore politics and management extended to large areas. Development of civilization has developed the services, functions and structure of police organizations familiar with each organization of government. While democratic police organizations, escaped from old fashioned police intelligence, are developing their departments regarding to basic rights and freedoms, they have to tell this evolution to their people. Police organizations lead the organizations, which infringe the human rights; therefore police staffs have to be more careful and educated than the staff of other organizations. In addition, during showing constructive evolution which has been thrived in house, they have to introduce this evolution to public by the media. In this study, they are relieved that recent situation of Turkish National Police, the importance of police-public relationships and how the media, manipulating how the police is perceived by the public, informs people while representing the news containing police issues. The newspapers' reports regarding to illegitimate meeting, performed by the police staff, have been investigated and pre-research hypothesis' are examined one by one. This study aims to offer suggestions regarding to the media that has inevitable properties for society, duties of police organization and the scope of relationships of both those ones.