Arap dilinde zamirler
The Pronouns in Arabic language
  1. Tez No: 110218
  2. Yazar: İFFET BANU KÜÇÜKEFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARAP DİLİNDE ZAMİRLER İffet Banu KÜÇÜKEFE Danışman: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI 2002-Sayfa:66 Jüri: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Doç. Dr. Turgut KARABEY Arapça grameri ile ilgili, gramer bilginlerinin hazırlamış oldukları kaynaklara başvurarak araştırılan zamirler konusu, her yönüyle incelenmiş bir çalışmadır. Eserin giriş bölümünde, zamirin Türkçe dilbilgisindeki tanımı ve kullanımı sistemli bir yol takip etmek suretiyle izah edilmeye çalışıldı. Ayrıca yine giriş bölümünde Türkçe ve Arapça gramerindeki zamirler örnek vermek suretiyle karşılaştırıldı. Konu dört ana başlık altında ele alınıp karışıldığa meydan vermemek için sistemli bir yol izlendi. Bunlara ek olarak Nahiv ilminde otorite olan önemli gramer bilginlerinin görüşlerine yer verilmeye çalışıldı. Yapılan çalışma sonunda zamirler konusu, Arapça dilbilgisi kuralları çerçevesinde ele alınıp cümle içindeki işlev ve özellikleri ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE PRONOUNS IN ARABIC LANGUAGE İffet Banu KÜÇÜKEFE Adviser: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI 2002-PAGE:66 Jury: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI Prof. Dr. Kenan DEMİRAYAK Asc Prof. Turgut KARABEY This study is intended to draw a comprehensive picture of the pronouns as used in Arabic Language, with references to the books and sources prepared by the scholars of grammar. The intredoctory part of this study is concerned with defining and describing the pronoun in Turkish grammar through a systematic path. Also this part compares the pronouns in both languages, Arabic and Turkish, by giving examples. Our topic is analysed in four main titles, following a sistematic route to avoid confusion. In addition, the views of same significant grammarians regarded as the authority in the science of nahiv are given in the study. The study concludes that pronouns in Arabic language have quite a varied structure, making it harder for anyone to learn them. However, our study reveals all the aspects of pronouns both interms of their functions in the sentences and characteristics.