Askeri örgütlerde örgütsel ve bireysel kariyer yönetimi
Organizational and personnel career management
- Tez No: 110253
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASKERİ ÖRGÜTLERDE ÖRGÜTSEL VE BİREYSEL KARİYER YÖNETİMİ Ali TAŞMAN Danışman: Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU 2002 -Sayfa: 141 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fatih KARCIOĞLU Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Nurullah GENÇ Kariyer kelimesi çalışma hayatında farklı anlamlara sahiptir. Kariyer, bir meslek ya da iş hayatı boyunca ilerlemeyi ifade eder. Sonuç olarak kariyer, çalışanların iş hayatı boyunca takip edecekleri yolu ifade eder. Çalışanların kariyer yolları esnek bir konumdadır ve organizasyon içerisinde değişim yaşarlar. Artık çalışanların bütün kariyer yaşamlarını bir organizasyonda geçirdiği günler geride kalmıştır. Çalışmamızın amacı örnek alınan bir askeri organizasyondaki kariyer yönetim seviyesini araştırmaktadır. Kariyer yönetimi ile ilgili birçok çalışma vardır. Fakat askeri organizasyonlarda kariyer yönetimi konusunda sadece birkaç çalışma bulabiliriz. Ayrıca bu çalışmalar çoğunlukla konuyu teorik olarak ele almışlardır. Bu sebeple çalışmamız sadece teorik değil, aynı zamanda uygulamaya da yönelik yapılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kariyer yönetimi incelenmiştir. Kariyer yönetimi Örgütsel Kariyer Yönetimi ve Bireysel Kariyer Yönetimi olmak üzere iki şekilde incelenebilir. Teknolojik gelişmelerden kaçmanın imkansızlığı, modern yöneticileri kariyer yönetiminden haberdar olmaya zorlamaktadır. İkinci bölümde, Askeri organizasyonlardaki Kariyer Yönetimi Uygulamaları ile ilgilidir. Bu bölümde, Askeri organizasyonlardaki kariyer yönetiminin farklı yönleri gösterilmiştir. Üçüncü bölüm, askeri bir organizasyonda yapılan bir uygulamayı göstermektedir. Bu uygulamanın amacı uygulama yapılan organizasyondaki kariyer yönetim seviyesini ortaya koymaktır. Uygulama sonuçları göstermiştir ki askeri organizasyonlarda kariyer uygulamalarına hem yöneticiler hem de çalışanlar hassasiyetle yaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
XII SUMMARY MASTER THESİS ORGANIZATIONAL AND PERSONNEL CAREER MANAGEMENT İN THE MILLITARY ORGANIZATIONS Ali TAŞMAN Supervisor : Assist. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU 2002 -Page: 141 Jury : Assist. Prof. Dr. Fatih KARCIO?LU Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Nurullah GENÇ The term of career has several meanings in the business life. It can mean advancement, a profession or lifelong advancement of jobs. Finally career is a general path that a person chooses to pursue throughout his or her working life. Employees career path is a flexible line of movement, through which an employee may move during employment with a company. There was a time when most people remained with one company and career for the majority of their business life. Those days are now over. The purpose of our study is to investigate a sample military organizations career management. Despite we can find a lot of scientific studies about career management in the military organizations. Then, this studies are mainly concentrated on the theoretical aspects of the career management. For this reason we not only study the theoretical framework but also carried out and empirical study for it. Our study has three section, we investigated the career management in the first section. There are different career management approach and levels. We can classify the career management in two ways; Organizational career management and personnel career management. The second section is about career management in the military organizations. The different sides of the career management in the military organizations is shown in this section. The third section includes an empirical study carried out in a military organization. This empirical study aims at investigating the level of personnel career management degree is higher than organizational career management.