Küresel işletmecilikte dönüştürücü liderlik anlayışı -Büyük ölçekli işletmelerde bir uygulama-
Insight of transformational leadership for global business -An application among large scale organizations-
  1. Tez No: 110259
  2. Yazar: ÖMER FARUK İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜRESEL İŞLETMECİLİKTE DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİK ANLAYIŞI -BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERDE BİR UYGULAMA- Ömer Faruk İŞCAN 2002 Sayfa: 283 Danışman: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Jüri: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.M.Şerif ŞİMŞEK Prof.Dr.Nurullah GENÇ Prof.Dr.Muammer YAYLALI Yrd.Doç.Dr. Atılhan NAKTİYOK Bu çalışmanın genel amacı küreselleşmenin işletmelere etkisi ile ortaya çıkan örgütsel dönüşümleri tespit etmek, küresel işletmeciliğin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayıcı bir olgu olarak dönüştürücü liderliği tanıtmak ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel açıdan küreselleşme incelenmiş ve küreselleşmenin işletmeler üzerindeki etkisi vurgulanmıştır. Ayrıca bu etkiye karşılık olarak işletmelerin vermesi gereken tepki izah edilmiştir. İkinci bölümde, liderlik ve yöneticilik kavramları arasındaki fark üzerinde durulduktan sonra geleneksel ve modern liderlik yaklaşımlarına değinilmiştir. Daha sonra ise faktörleri ve temel unsurları ile dönüştürücü liderlik ele alınmış ve literatürde daha çok birlikte ele alman etkileşimci liderlik ve dönüştürücü liderlik karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, küresel işletmecilik ve dönüştürücü liderlik ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla küreselleşme sonucu işletmelerin yaşadığı dönüşüme değinilmiş, dönüştürücü liderin küresel düşünce sistemine uygun özellikleri açıklanmış ve dönüştürücü liderin işletmede dönüşümü gerçekleştirmek için yapması gereken faaliyetlere değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan ve doğrudan dış yatırım konumundaki 13 farklı sektörde faaliyette bulunan 37 kuruluşta, 363 üst düzey yönetici arasında, küresel işletme liderlerinin ne ölçüde dönüştürücü liderlik modeline uygun tutum ve davranış sergilediklerini ortaya koymak amacıyla ampirik bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda küreselleşmenin işletmeleri büyük ölçüde etkilediği, dönüştürücü liderlik anlayışının küresel düşünce sistemine uygun bir liderlik modeli olduğu ve araştırma yapılan işletme liderlerinin dönüştürücü lider niteliklerine büyük ölçüde sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS INSIGHT OF TRANSFORMATIONAL LEADERSHIP FOR GLOBAL BUSINESS -AN APPLICATION AMONG LARGE SCALE ORGANIZATIONS- Ömer Faruk İŞCAN 2002 page:283 Supervisor: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Jury: Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.M.Şerif ŞİMŞEK Prof.Dr.Nurullah GENÇ Prof.Dr.Muammer YAYLALI Assist.Prof.Dr.Atılhan NAKTİYOK The general aim of this study is to determine organizational transformations brought into effect by globalization, to introduce transformational leadership as a phenomenon that effectively provides the application of global business, and to conduct an application in this direction. The study consists of four parts. In the first part, globalization is analyzed in terms of organizations and effects of globalization on organizations are emphasized. Moreover, the response that is to be given by organization to this effect is explained. In the second part, after dealing with the differences between leadership and management, traditional and modern leadership approaches are touched on. Then, transformational leadership with its factors and basic elements is mentioned and transactional and transformational leadership that are dealt with together in the literature are compared. In the third part, global business and transformational leadership are connected. For this aim, transformation that organizations have been experiencing is expressed, features of transformational leaders that are in line with global mindset are stated, and activities that transformational leaders have to carry out in order to realize the transformation in the organization are dealt with. In the fourth part, in order to find out to what extent leaders of global organizations have behaviors and attitudes fitting with transformational leadership, an empirical study among 363 top managers in 37 organizations operating in 13 different sectors and that are in 500 biggest industrial organizations is introduced. At the end of this study, it is determined that globalization has great effects on organizations, transformational leadership is appropriate with global mindset and leaders of investigated organizations, to a large extent, have the characteristics of transformational leaders.