İlköğretim I. kademe sosyal bilgiler dersi coğrafya konularının öğretimi
Teaching of geography subject in the first level science lesen in primary school
  1. Tez No: 110260
  2. Yazar: TEKİN ÇELİKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM I. KADEME SOSYAL BİLGİLER DERSİ COĞRAFYA KONULARININ ÖĞRETİMİ. Tekin ÇELİKKAYA Danışman : Yard. Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL 2002 -Sayfa: 98 Jüri : Yard. Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL Alan araştırması niteliği taşıyan bu araştırma, beş ana bölüm olarak düzenlenmiştir. İlköğretim birinci kademe Sosyal Bilgiler dersi coğrafya konularının öğretimine ilişkin bu araştırmada, aşağıdaki noktaların aydınlatılmasına çalışılmıştır : - ilköğretimde Sosyal Bilgilerin tanımı, yeri ve önemi, - İlköğretimde Coğrafya öğretiminin önemi, - Coğrafya konularının öğretiminde hangi yöntem teknikler nasıl kullanılma lıdır? - Coğrafya konularının öğretiminde ne gibi araç-gereçlerden yararlanılabilir ? Bu araç-gereçlerden hangileri öğretmen tarafından nasıl yapılabilir ? - Ölçme ve değerlendirme nasıl yapılmalıdır ? Araştırmada bu sorulara cevap bulabilmek için yurt içi ve yurt dışı ilgili yayın ve araştırmalar taranmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, coğrafya öğretimini kolaylaştıran eğitici oyunlar, öğretimde kullanılan yöntem-teknikler, araç-gereçlerin yapımı ve kullanımı örneklerle aktarılmıştır. Araştırma, coğrafya konularının öğretiminde hedeflere ulaşabilmek ve dersi sevilebilir hale getirmek için öğretim etkinliklerinin çok iyi düzenlenmesi gerektiğini ve öğretimin öğrenci merkezli olmasını savunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS GEOGRAPHY SUBJECTS INSTRUCTION SOCİAL STUDİES LESSON FÎRST LEVEL OF PRIMARY EDUCATION Tekin ÇELİKKAYA Supervisor : Assist.Prof.Dr.Çiğdem ÜNAL 2002 - Page : 98 Jury : Assist.Prof.Dr. Çiğdem ÜNAL This study has been arrenged af five mean parst that meant area reserch. In this study, it has been illuminated the fallowing points belonged social studies lesson Geography subjects instruction the first level of Primary Education : -The definition place and importance of social studies at Primary School, - The importance of Geography Instruction, - What technics, method, how must be used at the subjects of Geography instruction? - What kind of materials can be used at Geography subjects instruction ? - Which materials and how can be made by teacher ? - How must measuring and evaluation be done ? Important documants about in the country and out of the country have been searched to answer to these questions at study. Educational games that make easy Geography instruction to directions of getting findings, the technics and method that used at instruction, the manufacturing of the materials have been transfered by examples. The study has been maintaining to reac the aims of Geography lessons instruction and for making lesson easy that instruction activity has to be arranged very well and instuction has to be with student center.