Anöstrüsteki koyunlarda ovariyel aktivitenin medroxyprogesteron asetat (MAP) ve GnRH uygulamaları ile uyarılması üzerinde çalışma
- Tez No: 11049
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 31 - 6. ÖZET Bu araştırmada, anöstrusun son döneminde bulunan 30 adet Me rinos ırkı koyuna medroxyprogesterone acetate (MAP) içeren vaginal süngerler ve GnRH hormon ları uygulayarak, ovaryum aktivitelerinin uya rılması ve seksüel siklusların senkronizasyonu ile bu işlemlerin fer tilite üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada kullanılan hayvanlar 10 'ar adetlik üç gruba ayrıla rak 1. gruptaki hayvanlara 2,5 mi (250 mikrograıtı) GnRH hormonu, İ.M. olarak tek doz, 2. gruptaki hayvanlara 13 gün süre ile MAP içeren va ginal süngerler uygulanırken, 3. gruptaki hayvanlara hiçbir hormonal uygulama yapılmadan kontrol grubu olarak bırakıldı. Deney hayvanlarından hormon uygulamalarına başlamadan 3 gün önce, uygulamanın bittiği gün ve takip eden l.,2., 3., 4., 5., 6. günlerde ayrıca aşımları izleyen 15., 16., 17. günlerde vena jugula risten kan örnekleri alınarak RIA yöntemi ile plazmalarmdaki proges teron ve östradiol-17 B yoğunlukları araştırıldı, örnekleme günlerinde östrus gösteren hayvanlar arama koçunun sabah, akşam günde iki defa gruplar içerisinde dolaştırılmasıyla saptandı ve bu hayvanlara doğal aşım yaptırıldı. Elde edilen sonuçlara göre, kontrol grubundaki hayvanlarda hiç bir seksüel aktivite görülmezken, GnRH uygulama grubundaki hayvan larda östruslar uygulamayı takip eden 72-96. saatler arasında görüldü ve bu gruptaki hayvanların östrus ve gebelik oranları sırasıyla % 50, % 30 olarak bulundu. MAP uygulanan grupta ise östruslar uygulamaların bitiminden- 32 - sonraki 48-96. saatler arasında görüldü, östrus ve gebelik oranları ise % 80, % 70 olarak saptandı. Çalışmada uygulanan RİA yöntemiyle gebe olanlarda % 84.62, gebe olmayanlarda ise % 88.72 oranında bir doğrukla gebelik tanısı sağlandı.
Özet (Çeviri)
- 33 - 7. SUMMARY In this study, the effects on the stimulation of ovarian activity, synchronicaton of sexual cycles and subsequent fertility rate of vaginal sponge applications contnining MAP and intramuscular injections to 30 Merino ewes during the late anoestros season was determined. The animals were divided into 3 groups having 10 animals in each group. In the first group, 250 Microgram GnRH was injected intramusuclarly, as a single dose. Vaginal sponges containing 60 mg. MAP were inserted into the vagina and rested for 13 days in second group. The ewes in the third group were served as controls. The jugular vein blood samples were collected, 3 days before the hormone applications, on the day of vaginal sponge insertion or GnRH injection end on the 1., 2., 3., 4., 5 th and 6 th days, after the and of the hormone treatments and on the 15 th, 16 th and 17 th days, following natural matings. Plasma progesterone and oestradiol 17 p levels of samples were determined by RIA method. On the sampling days the rams were put into the groups of animals twice a day, in order to detect the oestrous ewes and they were mated naturally. As a result, in control group, non of the animals was exhibited sexuel activitiy. In GnRH gruop oestrous symptoms was observed 72-96 hours after the applications. In addition of this, the oestrous and pregnancy rates were found 50 %, 30 % respectively. Howewer, in the MAP group, the oestrous symptoms was observed 48-96 hours following end of the applications. Oestrous and pregnancy rates were found 80 %, 70 % in this group, respectively.- 34 - The accuracy of pregnancy diagnosis rate in pregnant animals and nonpregnant animals were found 84.62 %, 88.72 % respectively by the RIA method.